בע"ה ט"ו ניסן תשפ"ד
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

חשיפה: המחבל מהבקעה שירת במנגנוני הביטחון ביריחו

לקול היהודי נודע כי בימים שקדמו לפיגוע שהה המחבל שביצע את הפיגוע בבקעה, קצין מנגנונים מג'נין, ביריחו בקרב מנגנוני הרש"פ

  • אלחנן גרונר, הקול היהודי
  • כ"ג אדר ב תשפ"ד - 16:46 02/04/2024
גודל: א א א

חשיפת הקול היהודי: המחבל אבו רד'א אלסעדי, קצין מנגנוני הרש"פ מג'נין שביצע בשבוע שעבר פיגוע ירי בעוג'ה בבקעת הירדן, שהה בימים שקדמו לפיגוע באחד מבסיסי המנגנונים של הרש"פ ביריחו. בעיר ישנה מכללת איסתיקלאל  - מכללת ההכשרה של מנגנוני הרשות הפלסטינית שאחד ממחנות ההכשרה שלה ממוקם בפאתי יריחו, מרחק קצר מהישובים היהודים באזור וכ-6 ק"מ מזירת הפיגוע. בסיס נוסף של הרש"פ ממוקם סמוך לכביש 90.

הצטרפו לעדכוני הקול היהודי:
בוואטסאפ >>
בטלגרם >>

לפי הדיווחים המחבל השתמש בנשק מסוג קלאצ'ניקוב שנפוץ בקרב אנשי המנגנונים של הרש"פ.

המחבל פתח בירי על כלי רכב בשעת בוקר מוקדמת ופגע ברכבם של שני פעילי שמאל שנפצעו קל ובינוני וכן באוטובוס שהסיע תלמידים, שם נפצע קל אחד התלמידים מרסיסי זכוכית.

לאחר מכן נמלט המחבל ונערכו סריקות נרחבות אחריו. למרות היקף הכוחות הוא הצליח להימלט מהאזור ולהסתתר ביריחו. כעבור כמה ימים הסגיר את עצמו בעוג'ה לצה"ל, מה שמלמד על כך שיצא ונכנס מהאזור. 

רבים תהו מדוע קצין מנגנונים מג'נין מבצע פיגוע במרחק רב בבקעת הירדן. לקול היהודי נודע כי המחבל שהה בימים שלפני הפיגוע באחד הבסיסים של הרש"פ ביריחו. יתכן ובמכללת ההכשרה של הרשות הפלסטינית לה גם מתחם אימונים בפאתי יריחו. מדובר במתחם גדול בו מכשירים ברשות את אנשי המנגנונים, מבצעים אימוני ירי, סדר, פריצה למבנים ועוד. בנוסף עוברים במקום הכשרה צבאית עיונית. המתחם המרכזי נמצא בתוך העיר ומתחם נוסף בפאתים סמוך למבואות יריחו. בסיס נוסף של הרש"פ נמצא סמוך לכביש 90 בפאתי יריחו לא הרחק ממושב נעמה.

בדיקת הקול היהודי העלתה כי המחבל פרסם לפני הפיגוע פוסט ארוך המצביע על כוונתו לצאת לג'יהאד. דודו הוא ראש משטרת התנועה של הרשות הפלסטינית ובעבר היה ראש המשטרה הפלסטינית בשכם ובאזור יריחו.

מתחילת המלחמה דיווחו תושבים מהאזור על התגברות אימוני הירי של הרש"פ במתחם האימונים שבאזור מבואות יריחו, אך במערכת הביטחון אומרים כל העת כי מדובר ב"אימונים תקינים". בבקעת הירדן מסמנים את המכללה כמקור איום משמעותי לישובים. המרחק בינו לישוב מבואות יריחו הוא 2 ק"מ בלבד בקו אווירי. לאחרונה אף הוסר המחסום שחצץ בין יריחו למבואות יריחו.

הפיגוע מצטרף לשורת פיגועים שביצעו אנשי מנגנונים של הרש"פ, ולפעילות הרש"פ במימון עתק למשכורות מחבלים, הסתה פומבית לרצח יהודים ועוד.

 "גורמי ביטחון עוצמים עיניים"

לאחר הפיגוע פרסמו ישובי האזור מכתב בו הם קוראים למדינת ישראל, שר הביטחון גלנט ואלוף פיקוד מרכז, להתעורר. 

"אנחנו התושבים התרענו בפני כל גורמי הביטחון בשיחות, בפניות כתובות לכל הדרגים, וגם בהפגנות שעשינו ודרשנו שינוי מדיניות ביטחונית ביריחו וסביבותיה", כתבו מזכירויות הישובים.

"למרות שביריחו וסבבותיה מוקמים קני טרור, ונעשית פעילות השתלטות מכוונות על קרקעות כדי לייצר רצף הברחות ופיגועים שמהווים איום על התושבים באזור,  ועל כביש 90 הציר המזרחי של מדינת ישראל, גורמי ביטחון עוצמים עיניים וממשיכים להתייחס ליריחו כאל עיר תיירותית תמימה, ולא נוקטים בפעולות החריפות הנדרשות כדי להכריע את הטרור במרחב, ואפילו לא מתגברים את ההגנה על ידי גדוד חי"ר כנדרש באופן מיידי.

האוייב שמנסה להשמיד אותנו מדרום ומצפון מנסה להרים את הראש גם ממזרח ואנחנו לא נהיה מוכנים לקבל תפיסות ביטחוניות שגויות מהעבר.

אנחנו דרושים באופן מיידי פעולות חריפות מול קיני הטרור במרחב שיובילו להכרעת הטרור, ופעולות התיישבותיות שימנעו רצף טרוריסטי בין ירחו, הכפר עוג'ה וגבול ירדן אליו חותרת הרשות הפלסטינית ויאפשר רצף של הברחות ופיגועים שיסכנו את מדינת ישראל".

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 25 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד