בע"ה ט"ז אייר תשפ"ד
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

חשיפה: פעילות השמאל ששברו שתיקה

הן ליוו רועים בדואים במסגרת "מסתכלים לכיבוש בעיניים" עד שהבינו שמטרת הארגון היא פרובוקציות. בשיחה נדירה הן סיפרו על כינויי הגנאי שקיבלו כי דיברו עם "מתנחל" והאיומים שסופגים הבדואים מצד מי שמתיימר לסייע להם - חשיפה

  • אלחנן גרונר, הקול היהודי
  • כ"ד אדר ב תשפ"ד - 15:53 03/04/2024
גודל: א א א
גיא הירשפלד בבקעת הירדן (באדיבות המצלם)
גיא הירשפלד בבקעת הירדן (באדיבות המצלם)

<<<For the article in English

חשיפת הקול היהודי: פעילות שמאל שליוו רועים ערבים בבקעת הירדן במסגרת פעילות "מסתכלים לכיבוש בעיניים" ופרשו מהפעילות, תיארו את מה שעומד מאחורי פעילות הארגון ואת מטרותיו האמיתיות של גיא הירשפלד מנהיג הארגון.

ארגון מסתכלים לכיבוש בעיניים עלה לכותרות בשבוע שעבר כשפעילים שלהם נורו בידי מחבל כשבאו להגן כביכול על ערבים בבקעת הירדן.

"זבל יהודי"

הפעיל המרכזי שלהם הוא גיא הירשפלד, פעיל שמאל מוכר. הוא נמצא בקשר עם דיפלומטים זרים, מוביל את הפעילות לסנקציות על מתיישבים. הוא מרבה לכנות חיילים ושוטרים בכינויי גנאי כמו "סייעני טרור" ו"זבל יהודי" ולפעול להעמדתם לדין בהאג, והורשע בהעלבת שוטר מג"ב ממוצא אתיופי כשקרא לו לחזור למכלאה.

בקול היהודי אנו חושפים שיחה שהתקיימה בין שתי פעילות שעבדו עם גיא במשך תקופה ארוכה, בו הן מספרות איך הן עצמן הפכו מבחינתו לסייעניות טרור כי העזו לנסות לעשות שלום בין בדואים למתיישבים בבקעה, ואפילו ספגו איומים. 

המפגש הנדיר נערך לפני כשנתיים בחוות עמק תרצה של משה שרביט ותכניו נחשפים כעת. פעילה בשם דורית ופעילה נוספת שחששה לפרסם את שמה, הגיעו אחרי זמן ארוך של ליווי רועים עם גיא הירשפלד למסקנה שהפעילות לא אפקטיבית והחליטו לנסות ולייצר שיח והסכמה בין בעלי החוות והבדואים שרבים איתם על שטחי המרעה. אבל אז הן גילו שהן עצמן הפכו להיות מוגדרות "סייעניות טרור" כי העזו לדבר עם מתנחלים וסולקו מהפעילות.

הצטרפו לעדכוני הקול היהודי:
בוואטסאפ >>
בטלגרם >>

"העדר הציוני"

השתיים סיפרו כיצד גייס הירשפלד רבים מהפעילים ממאבקי השמאל בבלפור נגד נתניהו. גם בימים אלו גיא הירשפלד ורבים מפעילי מסתכלים לכיבוש בעיניים מובילים את ההפגנות מול הכנסת ובית ראש הממשלה.

"רוב הפעילים החדשים הגיעו מבלפור. היינו שם בלילה שמרנו על המאהל והיו דיבורים והוא אמר שבבוקר הוא צריך ליסוע לבקעה, שאלנו מה למה ואמרתי יאללה אני באה".

שתי הפעילות מגיעות ממה שהירשפלד מכנה "העדר הציוני". הן ונוספים שמצטרפים אליו חשבו כי מדובר בפעילות תמימה למען זכויות אדם. כך, אחרי שנה של ליווי רועים ופעילות צמודה עם הירשפלד שכללה אפילו עריכת סרטון ברכה ליום הולדתו, מצאה עצמה ש' מוגדרת "סייענית טרור" משום שהעזה לדבר עם עומר עתידיה, בעל חווה בבקעה וקצין ביחידה מובחרת.

"רימית אותי שאתה משרת את טובת הרועים"

"ליוויתי רועים, ניסיתי לעשות שלום, ראיתי שכמו שאתה אומר לא רוצים שאנחנו ננסה להרבות שלום ואני כבר לא יורדת לבקעה", פתחה אחת הפעילות את השיחה עם שרביט.

"גיא גם תוקף אותנו היום. אתה ואנחנו היום באותה סיטואציה פחות או יותר. אתה בבחינת טרוריסט ואנחנו סייעני טרור. סבבה, אז אני יכולה שזה יפחיד אותי ולשבת בבית ולשקשק מגיא ואני יכולה להגיד לו תקשיב זה לא של אבא שלך פה שום דבר ואני יעשה מה שאני רוצה".

לדברי השתיים הן ספגו איומים בפוסטים ובשיחות. "אם יש משהו שלא מתאים לך ואתה מעז להרים טלפון ולאיים עלי כי זה לא משרת את האינטרס שלך אז די רימית אותי שאתה משרת את טובת הרועים, כי אני רוצה את טובת הרועים ביום יום כי אני הולכת הביתה אחרי שעתיים שלוש ליווי וגיא הולך הביתה אחרי ואלו שנשארים להתקוטט זה אלה (בעלי החוות והבדואים א"ג)".

"הציבור לא יודע מה הוא רוצה"

שרביט תיאר את הדברים גם מנקודת מבטו. "הם רוצים פרובוקציה והם לא רוצים שלום. הם רוצים סרטון של אלימות של "שרביט האלים", מאשר שלום לרועה".

הפעילה ש' שליוותה במשך כשנה רועים בדואים בבקעה הסכימה איתו. "כשיש יום שקט זה לא טוב לו".

"נראה לך זה מעניין אותו שהכבשה רעבה בלילה?", אמר שרביט. "אם זה היה מעניין אותו, אחרי הטיול בשטח מרעה הריק הוא היה מביא לו באלות ולא היה שותה קפה אצלו והולך הביתה מבסוט".

דורית גם היא הסכימה עם הדברים. "את כל האנרגיה, את כל הכסף שאתה משקיע בליווי רועים לשם פרובוקציות, תקנה באלות, תעזור להם בתערובת, תעזור להם בעוד עוקבים. צריך לשים מראה של מה שהוא רוצה. אתה אומר לי מה הוא רוצה, אני יודעת מה הוא רוצה, אתה יודע מה הוא רוצה. הציבור לא יודע מה הוא רוצה".

"השייח פוחד שגיא ילשין עליו לרשות"

אחת הפעילות תיארה כי היא חוששת מהירשפלד עד לרמה שביקשה שפניה לא יחשפו, אך השתיים סיפרו שלא רק עליהן גיא איים אלא גם על הבדואים עצמם שלהם הוא כביכול אמור לסייע.

הן תיארו מפגשים עם הבדואים הנמצאים בסמוך למבואות יריחו בדרום הבקעה והשייח שלהם המכונה "אבו אסמעיל".

"כשהיינו אצל אבו אסמעיל אתה הרגשת שהוא אפילו מפחד שיראו שאנחנו שם, אתה הרגשת שהוא מפחד או לא רוצה לשתף פעולה", סיפרה דורית.

"הם מפחדים לעשות שום מהלך כביכול לסטטוס קוו כי יש איום שילשינו לרשות. אני שמעתי במו אוזני שהוא מפחד שילשינו עליו לרשות. מי? גיא. אני שמעתי", אמרה ש'.

"שמה הוא עושה?", שאל שרביט. "שהוא בקשר עם מתנחלים". ש' אף סיפרה במפגש כי היא מכירה ערבי שישב בכלא של הרשות הפלסטינית ועבר עינויים קשים לאחר שפעיל שמאל הלשין עליו לרשות. היא סירבה לנקוב בשמו של המלשין מחשש שיבולע לו.

"לפתוח מיידית בחקירה"

דברים אלו לא מגיעים בחלל ריק. במסמך צה"לי ממרץ 2018 נכתב בצורה מפורשת שכאשר גיא הירשפלד הביא בדואים לפרובוקציות בישוב משכיות בצפון הבקעה, הם סיפרו לחיילים שהוא "מאיים עליהם כי במידה ולא יתקרבו לישובים הישראלים באופן יומיומי יסגיר אותם למנגנונים".

בנוסף, מי שגיא מגדיר כ"מורו ורבו" הוא עזרא נאווי שארגון "עד כאן" חשף כי הסגיר לרשות ערבים שסחרו בקרקעות עם יהודים, והללו עברו עינויים קשים ואחד מהם לפי החשד מת מהעינויים.

מתנועת אם תרצו נמסר בתגובה לדברים: "אנו דורשים ממשטרת ישראל לפתוח מיידית בחקירה נגד האנרכיסט גיא הירשפלד על האיומים הללו. הגורם המרכזי שמלבה את השטח ואת הבדואים בבקעת הירדן, הם אנשי הארגון הקיצוני מסתכלים לכיבוש בעיניים".

ניסינו להשיג את תגובתו של גיא הירשפלד אך לא הצלחנו. תגובתו תתפרסם לכשתתקבל.

תגובות (2) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 15 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד