בע"ה ה' אייר תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

האם יחקרו בכירים במשרד המשפטים?

בג"ץ ידון בפרשה בה מעורבים משנים ליועמ"ש ובכירי המכון לרפואה משפטית. את העתירה הגישה התנועה למשילות ודמוקרטיה בדרישה לקיים חקירה

  • יח"צ
  • כ"ז שבט תשע"ח - 09:32 12/02/2018
גודל: א א א
בג"ץ.  צילום: יהודה פרל
בג"ץ. צילום: יהודה פרל

נציבות הביקורת על הפרקליטות חשפה כי ארבע בכירות במשרד המשפטים בהן שתי משנות ליועמ"ש ניסו לגרום למנהל המכון לרפואה משפטית לשנות תצהיר חתום אותו התכוון להגיש לבית המשפט. תלונה שהגישה התנועה למשילות ודמוקרטיה במשטרה נסגרה באופן תמוה, לכן עתרה התנועה לבג"ץ וציינה כי מעשים אלה עולים לכאורה לכדי עבירות של נסיון להדחת עד בנסיבות מחמירות ושיבוש הליכי משפט.

את התלונה שהגישה התנועה למשטרת ישראל סגר היועץ המשפטי לממשלה הקודם יהודה וינשטיין באופן אישי למרות שהתלונה נגעה באופן ישיר למשנות שלו. לאחר מכן התנהלה מחלוקת גרסאות בין הפרקליטות למשטרה בשאלה מי הוא הגורם שסגר את התיק. נציב הביקורת על הפרקליטות השופט בדימוס דוד רוזן נדרש לסוגיה וקבע כי "ברי שבמצב דברים זה אף גורם לא בחן את התלונה לגופה" וכי "עולה חשש שהתיק נסגר על ידי המטה הארצי בטעות".

גם הערר שהגישה התנועה למשילות ודמוקרטיה למנדלבליט נסגר, ולמעשה היועץ אישרר את החלטת קודמו והחליט לסגור את התיק נגד הבכירות, זאת מבלי שנעשתה כל פעולת חקירה.

בדיון שיתקיים היום (שני) בפני השופטים מלצר, שהם וקרא, תדרוש התנועה למשילות ודמוקרטיה לקבוע כי יש לפתוח את התיק מחדש ולקיים חקירה נגד המעורבים.

העותרת מסבירה עוד כי בשל ניגוד העניינים שהיו מצויים ויינשטיין ומנדלבליט עם המשנות שלהם, ובגלל שלא איפשרו לחקור את המקרה, יש מקום למנות חוקר חיצוני ובלתי תלוי שיהיה אחראי על החקירה של המעורבות בעניין, ביניהן המשנה ליועמ"ש דינה זילבר, ובכירות נוספות בפרקליטות המדינה.

בעתירה נכתב כי מדובר ב"החלטה חריגה, תקדימית ובלתי סבירה באופן קיצוני, לסגור תלונה שהוגשה נגד 4 נילונות, בעבירה של הדחת עד ושיבוש הליכי משפט, שנתקבלה תוך ניגוד עניינים אישי ומוסדי, בהליך תמוה במיוחד, על ידי היועץ המשפטי לממשלה הקודם, עו"ד יהודה ויינשטיין, ואושררה ללא בחינה לגופה, באותו ניגוד עניינים מוסדי ואישי על ידי היועץ המשפטי לממשלה הנוכחי, עו"ד אביחי מנדלבליט", נכתב.

עו"ד שמחה רוטמן המייצג את התנועה בבג"ץ אומר כי "סגירת התיק בהליך בזק, נעשתה כאשר המשטרה, הגוף החוקר, לא ביצעה כל פעולת חקירה, זאת כאשר ביצוע החקירה כיאות, היה יכול להוביל לזימונו של  היועץ המשפטי לממשלה הקודם לחקירה, לכל הפחות כעד".

יש לציין כי ועדת האתיקה של לשכת עורכי הדין טיפלה בתלונה שהגישה התנועה למשילות בעניין וקבעה כי נפל פגם אתי בהתנהלות הבכירות במשרד המשפטים.

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 17 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד