בע"ה ד' ניסן תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

האם מקרה היבא יזבק יביא לזיכוי בתיק החתונה?

אי הפתיחה בחקירה נגד ח"כ היבא יזבק מהווה אכיפה בררנית, בהשוואה לנאשמי 'החתונה' העומדים בפני כתבי אישום, כך טען עו"ד משה פולסקי מארגון חוננו, הדורש לקבל את החומרים נגד יזבק

  • יח"צ
  • כ"ה שבט תש"פ - 16:21 20/02/2020
גודל: א א א
'החתונה' צילום מסך
'החתונה' צילום מסך

האם תיק יזבק יזכה את נאשמי תיק החתונה? עו"ד פולסקי המייצג שניים מנאשמי פרשת 'החתונה' טוען כי אי הפתיחה בחקירה נגד חכ יזבק לעומת הגשת כתבי האישום נגד מרשיו מהווה אכיפה בררנית. לדבריו, יש לחקור את יזבק בגין הסתה לאלימות וכי ננקטת מדיניות מפלה כלפי מרשיו. עו"ד פולסקי ביקש לקבל לידיו את חומרי החקירה של יזבק בכדי לנסות לזכות את מרשיו מהאישומים נגדם.

בקשת קבלת חומרי החקירה בעניינה של ח"כ היבא יזבק הוגשה לבית משפט השלום לנוער בירושלים, בטענה כי הדברים יוכלו לחשוף האם נגד הופעלה נאשמי 'החתונה' אכיפה בררנית. ביו היתר ביקש עו"ד משה פולסקי מארגון חוננו את החומרים הגולמיים בעניינה של יזבק, את עמדת היועמ"ש בתיק ופרטים לגבי סטטוס התיק.

במכתב בקשת חומרי החקירה טען עו"ד פולסקי כי ליזבק מיוחסות אמירות קשות שניתן להסיק מהן כי היא מביעה תמיכה במאבק מזוין של מדינת אויב או ארגון טרור נגד ישראל. עו"ד פולסקי הביא מספר דוגמאות, בניהן העובדה כי יזבק שיתפה פוסט בעמוד הפייסבוק שלה בו נראית תמונתו של המחבל סמיר קונטאר שהורשע ברצח ארבעה ישראלים בפיגוע בנהריה. על תמונתו של קונטאר נכתב "השהיד המוג'האד סמיר קונטאר" וכן "לא חזרתי מפלסטין אלא בכדי שאחזור לפלסטין".

עוד תואר במכתב הבקשה כי יזבק שיתפה פוסט נוסף עם תמונתה של המחסלת דלאל מוגראבי, שהובילה את חוליית המחבלים שביצעו את הפיגוע בכביש החוף בשנת 1978, בו נרצחו 35 ישראלים מתוכם 12 ילדים. לצד התמונה נכתבו מעלליה של המחבלת מוגרבי תוך הצגתה כגיבורה ועוד. יזבק אף הוסיפה דברים משלה "דלאל מוגרבי חיה 20 שנים ועשתה את כל זה. יבורכו נשות ההתנגדות".

כמו כן, יזבק שיתפה סרטון בו מובאים דבריו של באסל אלאערג' בשבח ההתנגדות, כולל אמירתו "היש קול יותר גבוה מקולו של השהיד". יזבק שיתפה את הדברים זמן קצר לאחר שאלאערג' נורה למות על ידי כוחות הביטחון במהלך ניסיון מעצרו. בנוסף, מראיון של יזבק לערוץ 13 השתמע כי תומכת בפגיעה בחיילי צה"ל כחלק מהמאבק נגד הכיבוש.

לדברי עו"ד פולסקי, מהדוגמאות הנ"ל עולה כי פרסומים אלו מקיימים לכאורה גם עבירה של הסתה לאלימות, מלבד עילת הפסילה מהתמודדות לכנסת. "כלל לא נראה כי הנ"ל (יזבק) נחקרה על באזהרה על עמדותיה, ואף לא נראה כי היועמ"ש הורה על העמדתה לדין".

לטענתו, מדובר במדיניות מפלה "של איפה ואיפה" ביחס להעמדתה לדין של יזבק לעומת נאשמי תיק 'החתונה', "הן ביחס למהות הפרסומים, והן ביחס לכמותם".

כאמור, לאור כל זאת ועל מנת לבדוק היתכנות של טענה לאכיפה בררנית, ביקש עו"ד פולסקי מבית המשפט לקבל את חומרי החקירה של יזבק.

נזכיר כי לאחר החתונה הוגשו כתבי אישום נגד 13 נאשמים, 5 מהם קטינים, בגין הסתה לאלימות או טרור, אהדה או עידוד למעשה אלימות או טרור, תמיכה או הזדהות עם הפרסום המסית וכו'. בחתונה עצמה הונפו רובים ואקדחים, תמונתו של התינוק עלי דוובאשה שנרצח בהצתה בכפר דומא, שלטי 'נקמה' ועוד.

עו"ד משה פולסקי מארגון חוננו המייצג שניים מהנאשמים הקטינים בחתונה תקף את התנהלות היועמ"ש "למרות שועדת הבחירות פסלה את חה"כ היבא יזבק מריצה נוספת לכנסת, בית המשפט העליון הפך את ההחלטה ואיפשר את מועמדותה, וזאת למרות שהיא הביעה פעמים רבות תמיכה ברורה ברוצחים שפלים שרצחו אזרחים ישראלים.

לעמדה מופרכת זו של בית המשפט העליון הצטרף היועץ המשפטי לממשלה בחוות דעת שערורייתית, לפיה אין לפסול את מועמדותה של יזבק".

לדברי עו"ד פולסקי, יש בהתנהלות היועמ"ש כדי אכיפה בררנית "מדובר באותו יועץ משפטי לממשלה שהורה על הגשת כתב אישום כנגד מספר רב של מעורבים שבאירוע חתונה פנימי וספונטני הניפו תמונות של בני המשפחה שמצאו את מותם בבית בכפר דומא, כשלטענת הפרקליטות הדבר בוצע על ידי יהודים. ההפלייה זועקת. חברת כנסת משכילה בעלת מעמד ציבורי שבאופן מתוכנן הזדהתה ושיבחה רוצחים ואמהות של שהידים אפילו לא נחקרה, ואילו נערים צעירים הועמדו לדין בגין מעשה מינורי פי כמה. 

נדרוש לערוך בדק בית יסודי ביחס לתהליך קבלת ההחלטות במשרד היועץ המשפטי לממשלה. בכל אופן הוגשה בקשה לבית המשפט לקבל את כל חומרי החקירה המצויים בידי היועץ המשפטי לממשלה, לשם ביסוס טענה של הגנה מן הצדק. הגיע הזמן שבית המשפט יעביר ביקורת שיפוטית על התנהלות הפרקליטות", הוסיף.

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


1 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 18 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד