בע"ה ח' ניסן תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

כל מה שצריך לדעת על היום שאחרי הבחירות

מתי יפורסמו תוצאות סופיות של הבחירות? על מי יוטל להרכיב את הממשלה ומתי יכנסו הח"כים לבניין הכנסת?

  • מערכת הקול-היהודי
  • י"ח אלול תשע"ט - 13:54 18/09/2019
גודל: א א א
(אסתי דזיובוב/TPS)
(אסתי דזיובוב/TPS)

תוצאות הבחירות מתפרסמות לרוב כיממה לאחר סגירת הקלפיות, אך אינן סופיות. יש להוסיף אליהן את קולות הימאים וחיילי צה"ל, לחשב את הסכמי העודפים והמעטפות הכפולות. ייתכן והתוצאות הסופיות יינתנו יומיים לאחר סגירת הקלפיות.

הקלפיות מועברות, בסיום יום הבחירות, לוועדות הבחירות האזוריות ולאחר ספירה הן עוברות לוועדת הבחירות המרכזית לספירה נוספת. עד שמונה ימים לאחר הבחירות יינתנו התוצאות הסופיות בהחלט.

לאחר מסירת התוצאות הסופיות, על נשיא המדינה להטיל את הרכבת הממשלה על חבר כנסת שמסכים לכך, זאת לאחר שראה לנכון כי זה יצליח ככל הנראה להרכיב ממשלה. בדרך כלל יהיה זה חבר כנסת שקיבל המלצות מ-61 חברי כנסת שנבחרו. אך כעת נראה כי אף מועמד לא יזכה למספר זה של ממליצים, ועל נשיא המדינה להחליט, על פי שיקול דעתו, על מי להטיל את הרכבת הממשלה.

לרשותו של אותו חבר כנסת, עומדים 28 ימים בכדי להרכיב ממשלה וקואליציה. אם יזדקק לכך, הנשיא יוכל להאריך את זמן הרכבת הממשלה ב-14 ימים נוספים. במידה ואותו חבר כנסת לא יצליח להרכיב את הממשלה, הנשיא יוכל לבקש מח"כ אחר להתמודד עם המשימה. לרשותו יועמדו 28 ימים ללא אפשרות הארכה.

כדאי לדעת: במידה וגם המועמד השני לא יצליח להרכיב ממשלה עם קואליציה בת 61 חברי כנסת לכל הפחות, רשאים חברי הכנסת להמליץ לנשיא תוך 21 יום על מי יש להטיל את התפקיד. במידה ועדיין לא תורכב ממשלה, ישראל תצא בתוך 90 יום לסבב בחירות נוסף...

שבועיים לאחר הבחירות, ייתכן שעוד לפני הרכבת הממשלה, מתכנסת הכנסת למושב הפתיחה שלה. מדובר על טקס חגיגי בו חברי הכנסת החדשים מצהירים אמונים. בתקופה זו, ועדות הכנסת אינן פועלות.

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


4 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 13 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד