בע"ה י' סיון תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

אונס לאומני - מקרה או תופעה?

רצח ליפז חימי, התקיפה בחוף סירונית וגן העיר ועוד שורת מעשי תקיפה ואונס שביצעו ערבים ב-15 השנים האחרונות הוכרו כולם "כאירועי טרור". כעת קוראים אישי ציבור לשנות את היחס למחבלי הטרור הלאומיני

  • דוד אור שחר
  • י"ד סיון תשע"ט - 13:51 17/06/2019
גודל: א א א
זירת פיגוע. ארכיון (צילום: אהרון צוף TPS)
זירת פיגוע. ארכיון (צילום: אהרון צוף TPS)

פרשת תקיפתה המזעזעת של הילדה כבת השבע בבית הספר בבנימין על ידי עובד ערבי, מציפה שוב את נושא 'הטרור הלאומיני', תקיפה אכזרית ואונס של יהודיות ויהודים עקב היותם יהודים. האירוע אירע לפני מספר חודשים אך פורסם רק אתמול לאחר הגשת כתב האישום.

בדרך כלל באירועים דומים גם בהודעות שמוציאה המשטרה, וגם בהתנהלות מערכת המשפט מול הערבים התוקפים לאחר מכן לא ניכרת ההתייחסות לפרשה כאירוע על רקע 'לאומני'. נגזר מכך היחס והעונש אותו מקבלים התוקפים וזכויות רבות המגיעות לקורבנות כנפגעות טרור.

כעת, יממה לאחר שפורסם האירוע האחרון הציפו את הנושא גורמים שונים אשר יחד דרשו לשנות את המשוואה: תקיפה ואונס על ידי ערבים שווה לפיגוע טרור לכל דבר.

חה"כ עידית סילמן פנתה היום לשר לבטחון פנים גלעד ארדן ודרשה להתייחס לאירוע כאירוע טרור. סילמן דרשה להורות על הקמת צוות חקירה מיוחד ולהתייחס לחשודים כמחבלים.

"ביממה האחרונה פורסם מקרה אונס מחריד על רקע לאומני. הפרטים שפורסמו קשים. ילדה בת שבע שחייה וחיי משפחתה נהרסו לחלוטין. אני סבורה כי חובה להחמיר את הענישה והמאבק בהטרדות מיניות בכלל, ובפרט על רקע לאומני. למען יראו וייראו". יו"ר זהות משה פייגלין כתב בחשבון הטוויטר שלו כי "כשערבי  אונס יהודייה, זה לא רק מיני וזה לא רק לאומני. זה אונס על רקע לאומני".

שורת אישי ציבור וארגונים התייחסו לנושא אף הם והעלו את הדרישה.

   | צירוף מקרים? סדרת אירועים אכזריים

צירוף מספר פרשיות אונס שזיעזעו את המדינה ב-15 השנים האחרונות, אשר הקורבנות בהן הוכרו לאחר שנים כנפגעי פעולות איבה, דורשות אף הן לערוך שינוי מהותי ולהתחיל להשתמש נגד הערבים התוקפים באמצעים ועונשים השמורים למחבלים.

פעם אחר פעם מוכח כי מעשי התקיפה האכזריים נשענים על בסיסה של אידיאולוגיה אכזרית ומסיתה אותה יונקים התוקפים מהרחוב הערבי.

   | חוף סירונית – לאחר 11 שנה הוכרה הנפגעת

לפני שתים עשרה שנה בשנה הלועזית 2007 בילתה צעירה יהודיה מאיזור השרון יחד עם חברתה במתחם בילויים בשרון. השתיים שתו לשוכרה ובשלב מסוים הגיעה חבורת ערבים והחלו לשוחח איתן.

השתיים סיפרו כי הערבים ניסו ליצור איתן קשר למרות שהראו חוסר עניין ולא שיתפו עמם פעולה.

בתיאור המעשה, כפי שנכתב בפסק הדין של בית המשפט העליון, נכתב כי הערבים דחפו את הנערות למכונית שלהם כשהשתיים היו שרויות במצב של שכרות וחולשה, והסיעו אותן לחוף ים.

בחוף החלו להתעלל בצורה קשה ביותר באחת מן הצעירות תוך שהם מכנים אותה שוב ושוב "יהודיה מסריחה". לאחר מכן הם הותירו אותה בשטח תוך פגיעה קשה בכבודה וברחו מהמקום.

הערבים – אזרחי ישראל תושבי הכפר קלנסוואה, נעצרו ונגזרו עליהם עונשי מאסר. אך רק בתחילת השנה הנוכחית, 11 שנים לאחר מכן, החליטה וועדת הערר לנפגעי פעולות איבה להכיר בנפגעת כנפגעת טרור. עונשם של הערבים נשאר כשהיה.

   | האונס בגן העיר

אירוע מזעזע נוסף הוא פרשת "האונס בגן העיר". מדובר באירוע אכזרי בו תקף ערבי שב"ח, נער ונערה יהודיים בגן העיר בתל אביב. בליל שבת י"ט באייר תשע"ב.

רק קרוב לארבע שנים לאחר האירוע החליטה "הרשות המאשרת" במשרד הביטחון, להכיר באונס האכזרי כ"פעולת איבה".

המתלוננת אמרה לאחר גזר הדין באמצעות עורכת דינה רוני סדובניוק: "אני חשה הקלה גדולה. סוף סוף הסיוט הזה נגמר ואני יכולה להתחיל שלב חדש של חזרה לחיים נורמליים".
 

   | ארבעה ערבים תקפו נערה בפסגת זאב

אירוע נוסף אותו ביצעו ערבים בשנה הלועזית 2006. ארבעה צעירים ערבים תקפו באכזריות ילדה יהודיה בפסגת זאב. גם במקרה זה, שנים לקחו עד שהתקבלה ההחלטה להכיר באירוע כפעולת טרור.

את ההחלטה קיבל עורך הדין ידידיה אורון. ההחלטה המאשרת התבססה על חומרי החקירה בתיק, על עדויות שנגבו מגורמים שונים ועל מכתבו של ראש אגף החקירות והמודיעין במשטרה ניצב מני יצחקי, שבו ציין כי למיטב הערכתו המקצועית. יש יסוד סביר להניח כי התקיפה כוונה נגד התובעת בשל היותה יהודיה, "על רקע הסכסוך הישראלי-ערבי", כלשונו.

   | רצח ליפז חימי הי"ד – התוקף ביקש לעבור לאגף מחבלים

אירוע נוסף שנחקק בתודעה הציבורית הוא רצח ואונס הילדה ליפז חימי הי"ד מבית שמש. שם המקרה דומה מאוד לאירוע האחרון בבנימין. ערבי מבוגר שעבד בעיר פיתה את ליפז הי"ד בממתקים וגרם לה לבא איתו למבנה באיזור. כשהגיעו למבנה הוא תקף אותה ולאחר מכן רצח אותה באכזריות.

שנים לאחר האירוע הוא הוכר כאירוע טרור ולאחרונה אף פורסם כי המחבל הגיש בקשה לעבור לאגף המיועד למחבלים מאחר שביצע את מעשהו על רקע לאומני.

   | רצח אורי אנסבכר הי"ד – "עשיתי כל מה שערבי חולם לעשות"

לסיום נציין גם את תקיפתה ורציחתה של אורי אנסבכר ה' יקום דמה לפני מספר חודשים. שם הצהיר המחבל כי עשה "כל מה שערבי חולם לעשות", וכחלק מפיגוע אותו תכנן גם תקף אותה באכזריות רבה.

במהלך היממה האחרונה הועלתה הדרישה להחיל עונש מוות עבור המחבלים והתוקפים האכזריים.

"אין גבול לרשעות ולאכזריות. לו רק היה אפשר להטיל עונש מוות על חלאת האדם הזה. לא פחות. למפלצת כזו לא מגיע לנשום אוויר בעולם שלנו", כתב חבר הכנסת סמוטריץ'.

עו"ד איתמר בן גביר, מראשי עוצמה יהודית, קרא להטיל גזר דין מוות על אונסי הילדה: "בכנסת הקרובה אפעל לשינוי החוק ולגזר דין מוות למי שאונס ממניע לאומני. כמו שמחמירים בעבירות אחרות ממניע לאומני אין שום סיבה שאונס ממניע לאומני לא יגרור אחריו גזר דין מוות. 

באשר לאי מעצרם של כל המעורבים באונס, אומר בן גביר כי "ראש הממשלה חייב להורות מיידית לפשוט על הכפר ממנו יצאו חיות האדם שאנסו את הילדה ולהביא את הנאשמים לדין בכל מחיר. אי מעצרם בגלל אי אלו שיקולים 'הומניים' וכדומה הוא מתן היתר לביצוע פשעים נוספים כגון אלו".

תגובות (2) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 23 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד