בע"ה י"ד כסלו תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

ריקוד הדגלים יתקיים - העותרים ישאו בהוצאות המשפט

בג"ץ דחה את עתירת ארגוני השמאל נגד ריקוד הדגלים וארגוני השמאל שעתרו ישאו בהוצאות המשפט

  • מערכת הקול-היהודי
  • י"ד אייר תשע"ט - 15:00 19/05/2019
גודל: א א א
ריקוד הדגלים בכניסה לרובע המוסלמי (שלמה קרדש)
ריקוד הדגלים בכניסה לרובע המוסלמי (שלמה קרדש)

שופטי בג"ץ דחו היום בצהריים (א') את עתירתם של ארגון עיר עמים ושורת אנשי שמאל נגד קיום צעדת ריקוד דגלים המסורתית.

השופטים, נועם סולברג, יעל וילנר ועופר גרוסקופף פסקו כי אנשי עמותות השמאל יצטרכו לשלם דמי הוצאות משפט בסך של 10,000 ש"ח לעיריית ירושלים, משטרת ישראל, ועמותת "עם כלביא", נגדם הוגשה העתירה. 

את העתירה הגישו בעקבות הכוונה לקיים את הצעדה בחלקה ברובע המוסלמי בעיר העתיקה בעיצומו של חודש הראמדן. לדברי בעלי העתירה מדובר בימים קדושים עבור האוכלוסיה המוסלמית ומעבר יהודים במקום עלול לפגוע ברגשותיהם. כמו כן חסימת מקטעי הרחובות בהם תעבור הצעדה עלולה לפגוע בפרנסתם של ערבים בעלי חנויות באיזור.

בפסק הדין ציינו השופטים כי יתכן והיה מקום לדחות את העתירה מבלי להידרש כלל לטענות העותרים, וזאת מאחר שהם נעדרי זכות עתירה. זאת מכיוון שהערבים תושבי הרובע כלל לא הצטרפו לעתירה וכולה הוגשה על ידי העמותות, במטרה לבטל את המצעד.

"התלבטנו בסוגיית זכות העמידה של העותרים. בעתירה נטען על רבבות מתושבי הרובע המוסלמי בעיר העתיקה אשר נפגעים ממצעד ריקוד הדגלים, אך אף אחד מהם לא ראה להגיש עתירה לבית משפט זה.

העותרים, דורשי טובתם, עשו כן במקומם. בא כוח העותרים טען כי מוסלמים בעיר העתיקה חוששים מלעתור. קשה להלום טענה זו, שעה שאנו דנים בעתירות של תושבי העיר העתיקה בירושלים, דבר יום ביומו", ציין השופט סולברג.

יש לציין כי בין מגישי העתירה  נמצאים גם אנשי "שמאל דתי" כמו אריאל פיקאר ואליס שלוי בת ה-93. עו"ד נוסף שהיה שותף בעתירה הוא עו"ד איתי מאק, גם הוא חובש כיפה, פרקליט הבית של ארגוני האנרכיסטים בישראל.

 עוד כתבו העותרים בעתירתם כי משתתפי הצעדה עלולים לתקוף את הערבים המתגוררים במקום. השופטים קבעו כי בעניין זה הם סומכים על היערכות המשטרה ולא רואים סיבה בגינה יש לקחת מהמשטרה את סמכותה לנהל ולאבטח אירועים.

"מצב הדברים הנתון מאזן אל-נכון בין חופש הביטוי וזכויותיהם של הצועדים במצעד הדגלים מזה, לבין האינטרסים הציבוריים והפרטניים של תושבי העיר העתיקה מזה".

"המשטרה נערכת בכוחות רבים לקראת מצעד הדגלים, במה שנוגע לשמירה על הסדר הציבורי, על שלומם וביטחונם של הצועדים, בד בבד עם שמירה על מרקם החיים של תושבי הרובע המוסלמי".

עו"ד נתי רום המייצג את עמותת "עם כלביא" אמר עם תום הדיון. "אנו מברכים את עם ישראל על דחיית עתירת ארגון השמאל הקיצוני עיר עמים לבטל את ריקוד הדגלים ביום ירושלים. בית המשפט קיבל את עמדתינו במלואה ואף השית על ארגון עיר עמים הוצאות דבר שמעיד כאלף עדים על צדקת דברינו".

"אנו מקווים שגם העותרים יחד עם כל עם ישראל יצטרפו אלינו וליותר ממאה אלף החוגגים שישתתפו בצעדה לחגוג את יום חגה של ירושלים".

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 21 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד