בע"ה כ"ב אלול תשע"ט
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

באפיקים מתחזקים ביהדות

בבית הכנסת שבקיבוץ אפיקים בעמק הירדן מתאספים בכל שבת וחג מתפללים מכל האזור. "אפשר לראות שאנשים לא רוצים לוותר על נקודת היהדות שלהם"

  • טוביה אריאל
  • ט' תשרי תשע"ו - 08:55 22/09/2015
גודל: א א א
אפיקים
אפיקים

בין ראש השנה ליום כיפור תפסנו לשיחה את גבאי בית הכנסת בקיבוץ אפיקים ר' יצחק רצאבי. בית הכנסת קיים כבר חמישים שנה ורצאבי מנהל אותו בשלושים השנים האחרונות. לפני כחודשיים הוא גם קיבל את אות 'יקיר בתי הכנסת' מהרבנים הראשיים הרב דוד לאו והרב שלמה עמאר.

בית הכנסת באפיקים שבעמק הירדן, משמש גם את תושבי הקיבוצים הסמוכים, ומכל עמק הירדן מגיעים התושבים להתפלל בבית הכנסת. "בכל שבת יש לנו מניין, אבל כמובן שבימים הנוראים מדובר בכמויות גדולות יותר. בראש השנה האחרון הגיעו לבית הכנסת כחמישים מתפללים, וביום כיפור אנחנו מצפים לכמאה חמישים-מאתיים איש", מספר רצאבי. "בבית הכנסת אין מקום לכל כך הרבה מתפללים, אבל אנחנו נערכים עם כיסאות ומאווררים גדולים שיוצבו ברחבת בית הכנסת לטובת המתפללים, וכמובן שאנחנו מזמינים את כל תושבי עמק הירדן לבא ולהתפלל איתנו בתפילות יום כיפור".

"לכל יהודי יש נקודה של אמונה פשוטה בלב". אפיקים

צבארי מספר, כי אף על פי שהקיבוץ אינו דתי, אפשר לראות שגם מי שאינו שומר תורה ומצוות בפועל, עדיין קיימת אצלו אמונה בקב"ה. "אמנם הישוב אינו ישוב דתי, אך בחדר האוכל של הקיבוץ אוכלים כשר, ובזמן האחרון אפילו עשו עירוב לקיבוץ", מציין רצאבי. "כל הזמן יש התחזקות ביהדות, אני רואה את זה לפי מספר האנשים שבאים אלי לבקש שאתקין להם מזוזה בבית".

"ככלל, אפשר לראות שאנשים לא רוצים לוותר על נקודת היהדות שלהם", מספר רצאבי, ומביא כדוגמא את נכונותם של הורים וילדים להתאמץ לקרא בתורה בבר המצווה. "מכל עמק הירדן מגיעים אלי ילדים ללמוד את הקריאה בתורה לבר המצווה. כמובן שאני נענה בחיוב ומלמד כל אחד מהם על פי הנוסח המתאים, אם זה אשכנזי, ספרדי, או תימני, כל אחד והעדה שלו".

אוכל כשר בחדר האוכל באפיקים

"באופן כללי אני רואה שאין התנגדות ליהדות בציבור, ואנשים מאוד מרוצים מהפעילות בבית הכנסת. אני מאמין שלכל יהודי, גם אחד שאינו שומר תורה ומצוות בפועל, יש נקודה של אמונה פשוטה בלב", מסיים רצאבי.

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


1 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 24 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד