בע"ה כ"ג אב תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

בג"ץ דחה את עתירת שלום עכשיו כנגד תמיכת הרשויות ביו"ש באמנה

שופטי בג"ץ דחו את עתירת 'שלום עכשיו' והדפו את טענות דו"ח מבקר המדינה נגד מועצת בנימין על תמיכתה במשימות התיישבות. "המועצות ביו"ש פעלו כדין בתמיכתן במשימות התיישבות"

  • יח"צ
  • י' אב תשפ"א - 09:11 19/07/2021
גודל: א א א
(צילום: אלחנן גרונר)
(צילום: אלחנן גרונר)

בג"ץ דחה היום את עתירת שלום עכשיו וגופים נוספים נגד המועצות האזוריות ביהודה ושומרון ובבנימין שתמכו בתנועת ההתיישבות של גוש אמונים וקבע כי תנועת אמנה יכולה לקבל תמיכות מהרשויות ביו"ש. 

השופטים וילנר וגרוסקופף קבעו כי תנועת אמנה עונה על שלושת התנאים הנדרשים להגדרתה כ"מוסד ציבור" לפי הוראות נוהל התמיכות ועל כן אין מניעה להעניק לה תמיכות מכוח הנוהל. בכך, דחו השופטים את טענת "שלום עכשיו" כי אמנה היא אגודה שיתופית המהווה גוף פרטי ששייך לחברים בו ופועל למען האינטרסים שלהם, ובהם הפקת רווחים כלכליים ולכן טענת העותרים, אמנה אינה עונה על הגדרת "מוסד ציבור" לפי הנוהל.

לפני כארבע שנים הטיח דו"ח מבקר המדינה של המבקר דאז יוסף שפירא האשמות נגד מועצת בנימין לפיהן העבירה כספי תמיכות למשימות התיישבות באמצעות תנועת ההתיישבות 'אמנה' וזאת שלא בהתאם לסמכותה, כנטען בדו"ח.

בעקבות דו"ח המבקר, תנועת השמאל הקיצוני 'שלום עכשיו' עתרה לפני שנתיים לבג"ץ בדרישה כי למועצות יהיה אסור לתמוך במשימות לקידום ההתיישבות. שם טענו כי רשות מקומית לא הוסמכה לעניין הזה.

עו"ד מיכל רוזנבוים שייצגה את מועצת בנימין ומועצת גוש עציון טענה בבית המשפט כי מתן התמיכות עומד בדרישות הדין וכי עידוד הבנייה וההתיישבות הינן בגדר מטרות ציבוריות שניתן בגינן להעניק תמיכה.

בפסק הדין שניתן אתמול נקבע כי מבקר המדינה טעה בקביעתו ומועצת בנימין פעלה כראוי וכדין בנושא התמיכות. 

השופטים דחו את טענות ארגון 'שלום עכשיו' וקבעו כי המועצות ביהודה ושומרון פעלו כדין ומותר להן לתמוך כספית בפעולות לקידום וחיזוק ההתיישבות גם באמצעות תנועת 'אמנה'. השופט מזוז נשאר בדעת מיעוט מול שופטי הרוב וילנר וגרוסקופף.

ראש מועצת בנימין ישראל גנץ אומר: "אנחנו פועלים ונמשיך לפעול כדי לחזק את ההתיישבות ואת תושבינו. כפי שהמועצה וראשיה טענו לכל אורך הדרך, דו"ח המבקר היה שגוי בתפיסות היסוד שלו ונכון עשה בג"ץ שקיבל את עמדתנו והפריך את טענות המבקר דאז. פיתוח האזור הוא אינטרס לאומי וחלק ממנו מוטל על כתפינו ברשות ובסמכות. וכמובן, תודה לשלום עכשיו"

"שוב שלום עכשיו נתקלו בחומת המציאות" אומר יוסי דגן ראש המועצה האזורית שומרון "מחוץ לבועה ההזויה בה הם חיים מתברר שיש עובדות. טוב עשה בית המשפט העליון כשדחה את עתירת שלום עכשיו שכל מטרתה פגיעה בהתיישבות ביו"ש ובאזרחי ישראל המתגוררים שם. מועצה אזורית שומרון תמשיך לפעול להפרחת יהודה ושומרון, ולבניית עשרות אלפי בתים ומוסדות ציבור, למען עתידו של עם ישראל בארצו".

עו"ד מיכל רוזנבוים, שייצגה כאמור חלק מהמועצות מברכת על פסיקת בג"ץ: "זו פסיקה חשובה שמתירה לרשויות המקומיות לפעול לקידום מגוון מטרות ציבוריות שונות בכלל ולקידום ההתיישבות בפרט. בית המשפט העליון הכיר בכך שגם פעילות 'אמנה' היא בעלת אופי ציבורי מובהק, העוסקת בפיתוח ההתיישבות ובסיוע לציבור רחב של מתיישבים במקומות שונים ומשכך - פעילות שמותר לרשויות לתמוך בה. ביהמש העליון הכיר באופן תקדימי היום במגוון גופים שונים ובמגוון פעילויות ציבוריות נוספות ככאלו שניתן לתמוך בהן וסייע לעשרות גופים להמשיך ולתרום לטובת כלל הציבור בעשייתן"

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 10 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד