בע"ה ד' תמוז תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

בעוד מספר חודשים: יופקרו אדמות 'צופר' יחד עם החקלאים

המדינה מפנה ומפקירה את החקלאים ממובלעת צופר שבירדן ללא הכנת שטחים חלופיים בשטח ישראל

  • יח"צ
  • י"ז טבת תש"פ - 06:45 14/01/2020
גודל: א א א
(הערבה התיכונה)
(הערבה התיכונה)

אדמות חקלאיות במובלעת 'צופר' בירדן, יוחזרו בעוד כשלושה חודשים (ניסן-אפריל) לממלכת ירדן לאחר 25 שנים, על פי 'הסכם השלום' בין המדינות.

למרות הבטחות ממשלת ישראל להכשיר קרקעות חלופיות בתמורה לאדמות, המשתרעות על שטח של כ-1,000 דונם מעובד, מדינת ישראל אינה עומדת בהבטחותיה ו-30 משפחות חקלאי צופר יוותרו ללא פרנסה.

התקציב הממשלתי להכשרת הקרקעות החלופיות היה אמור לעבור כבר לפני חצי שנה.

כבר לפני למעלה משנה, בחודש חשוון בשנה שעברה (אוקטובר 2018), עם הכרזתו של מלך ירדן כי לא יחודש הסכם החכירה בין ישראל לירדן באזור מובלעת צופר, דרשו מועצה אזורית הערבה התיכונה והעומד בראשה אייל בלום וחקלאי צופר, ממשרד ראש הממשלה והאוצר, להעביר תקציב להכנת שטחים חקלאיים חלופיים לחקלאי צופר, כך שיוכלו להמשיך לעבד את הקרקע ולא ייגזל כל רכושם. "אולם כל ההבטחות שהובטחו בעל פה היו כהבטחות שנכתבו על הקרח", אומרים במועצת הערבה התיכונה.

"ממשלת ישראל ממשיכה להתעלם ומתנערת מאחריותה כלפי החקלאים אותם שלחה להפריח את השממה בגבול ירדן, תוך אינטרס מדיני לשמירה על שטחי הלאום של מדינת ישראל וכעת אינה לוקחת אחריות על עתידן ופרנסתן של 30 משפחות ששטחי החקלאות שלהן במובלעת צופר".

ראש מועצה אזורית הערבה התיכונה, ד"ר אייל בלום אומר, כי "המדינה שלחה את חקלאי צופר למובלעת ירדן, כמשימה לאומית ביטחונית, להוות מגן פיזי בגבול בין ישראל לירדן וכיום המדינה נוטשת אותם בירדן".

עוד אומר בלום, כי "המדינה צריכה להעביר את החקלאים בצורה ראויה לשטח ישראל, להכשיר את הקרקעות, תשתיות מים חשמל וניקוז, לתקצב העברת החממות והקמת חדשות, כך ש 30 המשפחות בצופר יוכלו להתחיל עונה חקלאית ויכולת להתפרנס. זו חובתה של המדינה".

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 21 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד