בע"ה ה' חשון תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close
הכפר החדש:

הלחץ משפיע - התושבים ממשיכים להיאבק

לאחר שבועיים בהם הקפיא צה"ל את העבודות להקמת הכפר הערבי החדש בגוש שילה, חשים התושבים כי הלחץ מתחיל להשפיע – עם זאת, הם ממשיכים להאבק עד שהתכנית תרד מהפרק

  • מערכת הקול-היהודי
  • כ"ה תמוז תשע"ט - 17:13 28/07/2019
גודל: א א א
מחאת תושבים בשטח הבנייה  (צילום: גאולת ציון בחזון ובמעש)
מחאת תושבים בשטח הבנייה (צילום: גאולת ציון בחזון ובמעש)

מאז נחשפו התכנית והעבודות לבניית הכפר הערבי החדש בגוש שילה, החלו תושבים מהאיזור לנהל מאבק בתכנית שעתידה לסכן את היישובים היהודים באיזור.

גם מועצת בנימין מנהלת מאבק בנושא המתמקד יותר בחלונות הפוליטיים ובין דרגים שונים במערכת הבטחון.

הורידו עכשיו את אפליקציית הקול היהודי לטלפון הנייד >>

וועד הפעולה של תושבי עמיחי, היישוב אשר צפוי להיפגע קשות לכשיוקם הכפר החדש, ארגן במקום תפילת מנחה ועצרת מחאה ביום י"ז בתמוז יחד עם הרב שמואל אליהו בהשתתפות מאות תושבים. במקביל תושבים אחרים עולים לשטח מידי יום לתפילות קבועות והפגנת נוכחות יהודית.

מארגני המחאה ששוחחו עם הקול היהודי מספרים כי נראה שהערבים עדיין אינם יודעים כיצד להתמודד עם הנוכחות היהודית הקבועה. בנוסף מספרים התושבים כי נראה שבמערכת הבטחון הבינו כי מדובר בנקודה משמעותית עבור התושבים היהודים וכי המאבק במקום ימשך עד להפסקה מוחלטת של העבודות. ג'יפ מג"ב מוצב במקום כאשר יהודים עולים לשטח ונשמרת נוכחות צבאית באיזור.

נכון לעכשיו העבודות בשטח הכפר החדש נעצרו אך בשאר השטחים באיזור העבודות נמשכות.

"חקלאים ערבים עובדים באיזור הרכס, לא בשטח עצמו. יש שם מחצבה שהתחילו להפעיל לאחרונה", מתאר אחד התושבים לקול היהודי.

כזכור, לאחרונה דיווחנו כי אלוף פיקוד המרכז בצה"ל וציא צו המקפיא את העבודות במקום למשך שבועיים. בכירים במועצת בנימין סיפרו לקול היהודי כי במהלך השבועיים תכננו בצה"ל להציע לערבים אופציות בנייה חלופיות באיזור.

לאחר שפקע תוקף הצו בחלוף שבועיים האריך האלוף את הצו ובצה"ל ממשיכים להציע אופציות נוספות.

"בימים הקרובים נדע מה האופציות שהצבא הציע לערבים. צריך לראות לאן זה הולך. בכל מקרה, אנחנו הבנו מהקבלן שעוד מעט הוא הולך להמשיך שם הכל כרגיל. לכן אנחנו נמשיך להפעיל את הלחץ עד שהעבודות יעצרו לגמרי. עשינו עצומה שחתמו עליה מאות תושבים מכל האיזור.  לא יכול להיות שאת היהודים ישימו בתוך תחומי מושב ללא זכויות והערבים יוכלו לבנות ללא הפרעה בכל המרחב", אמר התושב לקול היהודי.

לכאורה נראה כי האחריות החוקית על המקום הינה בידי צה"ל מאחר ומדובר בשטח B הנמצא בשליטה אזרחית של הרשות וצה"ל מתוקף היותו סמכות בטחונית יכול למנוע את העבודות. למרות זאת בכל הפעמים בהם דרשנו את תגובת צה"ל למתרחש הפנו אותנו בצה"ל למנהל בתשובה שלו האחריות בשטחים. במנהל לעומת זו גלגלו בחזרה את הדברים לידי צה"ל בטענה כי מדובר בשטח B וכי הדבר לא בסמכותם. כעת לאחר לחץ התושבים נראה כי כאמור צה"ל לקח אחריות על למתחולל בשטח והוא החל לפעול בנושא.

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 3 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד