בע"ה י"ג כסלו תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

לאחר הפרסום בקול היהודי: אושרה כניסה לארמונות החשמונאים

בעקבות הפרסום והביקורת הציבורית, צה"ל אישר לטייל בחנוכה באתר שבפאתי יריחו. "להגביל מחבלים ולא אזרחים"

  • אלחנן גרונר
  • י"ט כסלו תשע"ט - 08:22 27/11/2018
גודל: א א א
ארמונות החשמונאים. ארכיון
ארמונות החשמונאים. ארכיון

לאחר הפרסום בקול היהודי על כך שבאופן חריג החליט הצבא שלא לאשר כניסה בחנוכה לארמונות החשמונאים, אתר מימי בית שני בפאתי יריחו, הודיע אמש הצבא כי יאשר את הכניסה.

האישור מגיע לאחר הפרסום בקול היהודי וביקורת ציבורית שגרר. על פי הודעת הצבא לאנשי הקרן למורשת ותרבות יריחו, בית ספר שדה עפרה ובית ספר שדה כפר עציון, ביום שלישי, נר שני של חנוכה, יאבטחו כוחות צבא את האזור במשך היום כולו.

"בזכות הלחץ שלכם ושל גורמים נוספים אושרה הכניסה", מסרה לקול היהודי ארנה קובוס מהקרן למורשת ותרבות יריחו. "יסתובבו שם עוד קבוצות מטיילים בחנוכה וזה מאוד חיובי.  עם ישראל אמור לטייל בארמונות ובכל מקום אחר באופן חופשי, וצה"ל ומערכת הביטחון צריכים לדאוג לביטחון האזרחים בלי להגביל אותם, אלא תוך הגבלת המחבלים ואחרים המפריעים לאזרחי ישראל לדרוך בכל מקום שירצו בארצנו".

אתר ארמונות החשמונאים נמצא בשטח המוגדר בידי המדינה כשטח C המותר בכניסת אזרחים ישראלים, אך חלק מהדרך למקום עוברת בשטח שמגדירה המדינה כשטח A האסור בכניסת אזרחים ישראלים. בנוסף, עקב בנייה לא חוקית מאסיבית של ערבים מיריחו, בתי השכונות של יריחו כבר סמוכים מאוד לאתר.

מדי שנה בחנוכה נכנסות קבוצות מטיילים לאתר העתיק, ובשנים האחרונות הציב צה"ל שמירה וליווה את הנכנסים, שכן שכונות בלתי חוקיות של ערביי יריחו מגיעות כמעט עד האתר.

אלא שלהפתעתה של ארנה קובוס מהקרן למורשת ותרבות יריחו, השנה בקשתה לכניסה בחג החנוכה לאתר, נענתה בתשובה שלילית וללא נימוק. האבסורד לדבריה זועק לשמיים, שכן מדובר באתר חשוב מאין כמוהו שבעקבות הזנחתו והפגיעה המתמשכת בו בידי ערבים אף שופץ בידי המדינה במיליוני שקלים בפעילות של השרים יריב לוין וזאב אלקין, וכעת נגזלת כבשת הרש וגם הביקור בחנוכה לא מאושר מסיבות עלומות.

יש לציין כי כאשר פנינו לדובר צה"ל טענו שם תחילה כי כלל לא אושרה הכניסה לאתר בחנוכה שעבר. הבהרנו לדובר צה"ל כי בידינו תיעוד שהתפרסם ובו נראה סיור בן כ-45 דקות באתר בחנוכה, ונראים חיילים המאבטחים את המסיירים. למרות זאת המשיכו בדובר צה"ל לטעון כי לא אושרה כניסה.

הביקור בשנה שעברה גם הביא לחשיפת השמדת מערת גולית, אירוע שחשפנו בקול היהודי בזכות הגעת המטיילים למקום.

מאחורי הכתבה הזו יש סיפור מעניין...
הפנייה הראשונית שלנו לדובר צה"ל, התגובה מהם והשרשרת עד לפרסום הכתבה.
>> הצטרף עכשיו לקהילת המשמיעים של הקול היהודי וקבל למייל האישי ספורים חמים וטריים 'מאחורי הקלעים' של הקול היהודי <<
תגובות (4) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 16 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד