בע"ה כ"א אב תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

הפרקליטות חזרה בה מכתב אישום

לאחר חמישה חודשים בהם שהה תושב יצהר בתנאים מגבילים חמורים, הודיעה הפרקליטות על מחיקת כתב אישום שהוגש נגדו בחשד ליידוי אבן. "מעריכים כי תוגש תביעה חמורה כנגד המדינה"

  • יח"צ
  • ט"ו אלול תשע"ד - 03:56 10/09/2014
גודל: א א א

מאבק משפטי של ארגון חוננו הביא למחיקת כתב אישום שהוגש כנגד תושב יצהר והוביל לשהייתו בתנאים מגבילים חמורים לאורך זמן רב.

מדובר בצעיר כבן 22, נשוי טרי אשר נגדו הוגש כתב אישום בגין השלכת אבן על ניידת מג"ב בכניסה ליצהר. הצעיר, אשר צעד מהכולל בו לומד בחזרה לביתו סמוך לשער הישוב, הבחין לפתע בשוטרי מג"ב אשר פורקים מסוואנה אזרחית ורצים לעברו. הוא נבהל והחל להימלט עד שנעצר.

השוטרים מצדם טענו כי השליך אבן שניפצה את חלון הסוואנה, והצעיר נלקח למחלק התשאול של ימ"ר ש"י שם נחקר בידי חוקרי המפלג לפשיעה יהודית. בחקירתו הכחיש מכל וכל כי השליך אבן על הניידת, ומסר כי היה בדרכו לביתו שבשכונה סמוכה, וכי מספר דקות לאחר שנעצר היה אמור לאסוף אותו טרמפ לחתונה של אחד מחבריו הטובים. הצעיר מסר לחוקר את שם בעל הרכב שהיה אמור לאסוף אותו ואף ציין כי בעת מעצרו נפלה מידיו שקית עם חולצה לבנה לחתונה, וכי ניתן להגיע למקום ולהיווכח באמיתות גרסתו.

למחרת הובא העצור לדיון בבית משפט השלום בירושלים והמשטרה מיהרה להגיש הצהרת תובע וביקשה להאריך את מעצרו עד להגשת כתב אישום. אולם השופטת עירית כהן קיבלה את מרבית טענותיו של עו"ד עדי קידר מארגון חוננו אשר ייצג את החשוד, והורתה על שחרורו למעצר בית. השופטת קבעה כי קיים כרסום משמעותי בראיות, וכי דווקא בעדויות חלק משוטרי המג"ב ישנו חיזוק לגרסתו של החשוד.

בבחינת חומר הראיות התברר כי השוטרים העידו כי לא ראו את החשוד משליך אבן, וכי לאחר ששמעו את החלון מתנפץ הבחינו בו עומד בכביש העובר מעל לשער הישוב ומסתכל עליהם. רק לאחר שפרקו מהניידת והחלו לרוץ לכיוונו, נמלט הבחור.

רק שוטר אחד טען כי הבחין בצעיר "מבצע פעולה של זריקת דבר מה", אך גם הוא העיד כי לא הבחין באבן עפה לעבר הרכב. גרסתו של השוטר התבררה כבעייתית במיוחד, וזאת לאור העובדה שישב במושב הימני אחורי של רכב הסוואנה, בעוד הבחור הלך על הכביש שמעל לשער הישוב, מצד שמאל. בנוסף שדה הראיה של השוטר היה חסום בשלושה שוטרים שישבו לפניו.

עו"ד עדי קידר אשר ייצג את הצעיר מטעם ארגון חוננו טען כי גרסת השוטרים, לפיה החשוד החל לרוץ רק לאחר שהשוטרים פרקו מהניידת מחזקת את גרסתו. "אם היה משליך את האבן לא היה עומד ומתבונן על הניידת", אמר עו"ד קידר, וציין כי כלל לא ברור האם לשוטר שהעיד כי הבחין בחשוד משליך דבר מה, היה קו ראיה למקום בו עמד החשוד.

עו"ד קידר ציין בנוסף כי מעל הנקודה בה עמד הבחור ישנו גן שעשועים אשר יתכן וממנו הושלכה האבן, אך השוטרים לא טרחו להביט לשם ובחרו לדלוק אחר האדם הראשון בו הבחינו.

עו"ד עדי קידר

"הפרקליטות התעלמה מתמרורי האזהרה"

למרות קביעת השופטת, ובמקום לבחון את חומר הראיות בצורה מדוקדקת, מיהרה פרקליטות מחוז מרכז, וכבר למחרת הגישה באמצעות עו"ד עודד קלר כתב אישום לבית משפט השלום בכפר סבא כנגד החשוד, בגין עבירות של תקיפת שוטר בנסיבות מחמירות, גרימת נזק לרכב, הפרעה לשוטר והחזקת סכין. לפי כתב האישום השוטרים הגיעו ליצהר בכדי לבצע "משימת שמירה על מגדל מים", אשר הוקם בידי ערבים בין הכפר עסירא לישוב יצהר.

בשל כתב האישום שהה הצעיר במעצר בית הרחק מביתו, ולאחר מכן במעצר ישוב, וזאת במשך חמישה חודשים. רק כאשר התייצב לדיון הקראת כתב האישום, בעת פתיחת המשפט, גילה לפתע כי הפרקליטות החליטה לבטל את כתב האישום.

עו"ד קידר הגיש בתגובה בקשה לקבלת הנימוקים לסגירת התיק, וזאת בכדי לבחון אפשרות של תביעה כנגד המשטרה, ולאחרונה התקבלה התשובה הלקונית כי "כתב האישום נמחק בשל חוסר ראיות". בארגון חוננו מציינים כי מחיקת כתב אישום עם תחילת המשפט ועוד בטרם החלו דיוני הוכחות, הינה חריגה ביותר, ומוכיחה כי מלכתחילה לא היה כל מקום להגשת כתב האישום.

"למרות כל תמרורי האזהרה שנטענו הן על ידי הסנגורים מטעם ארגון חוננו והן בתי המשפט, החליטה הפרקליטות להגיש כתב אישום כאשר הדבר מוביל להצבת תנאים מגבילים מחמירים כלפי בחור צעיר שזה עתה התחתן", אמר בתגובה עו"ד עדי קידר מחוננו. "נגרמה פגיעה קשה לו ולמשפחתו ונזק כלכלי. אנו מעריכים כי תוגש תביעה חמורה כנגד המדינה על התנהלות זו, והגיעה העת שבתי המשפט יגידו את דברם. התנהלות הפרקליטות מחזקת את הלך הרוחות לאחרונה, לפיו גם כשקיימות ראיות קלושות כנגד חשודים, היא מעדיפה להגיש כתב אישום ולנסות לרתום את מערכת המשפט להתלהמות הכוללת כנגד תושבי השומרון, ולנסות בדרך זו להשפיע, דבר שלא צלח".

הכתבה באדיבות: 'תקשורת נכונה'

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 11 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד