בע"ה כ"א אלול תשע"ט
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

"לא לפסוק לפי דעת הקהל"

הרב לאו נאם בטקס סיום קורס של מכון 'ברקאי' לרבי קהילות

  • יח"צ
  • ל' סיון תשע"ו - 16:54 06/07/2016
גודל: א א א
הרב לאו בטקס (גיא טייב)
הרב לאו בטקס (גיא טייב)

בבית הכנסת שערי יונה במודיעין נערך אמש (ג') טקס סיום מחזור הלימודים השני של מרכז ברקאי להכשרת רבנים ופיתוח קהילות, בו השתתפו עשרים רבנים קהילות מכל רחבי הארץ.

במהלך מחזור הלימודים, הכולל שנתיים של לימודים שבועיים בהיקף של 600 שעות, ניתן דגש להקניית מגוון רחב של כלים לרבני הקהילות, מתוך מטרה לאפשר לקהילות לצמוח ולהפוך למוקד מקומי של סולידריות והתחדשות עבור כאלה שחובשים כיפה וגם עבור כאלה שאינם חובשים כיפה.

הרב ישראל מאיר לאו הרב הראשי לישראל ונשיא מרכז ברקאי דיבר באירוע על מעשה קמצא ובר קמצא וקרא לרבנים לא לנהוג בענווה פסולה כפי שמתואר על רבי זכריה בן אבקולס, ולהימנע מפסיקה על פי דעת הקהל.

"רבי זכריה בן אבקולס לא אמר את ההלכה כי אמר 'מה יאמרו', מה יגיד הציבור, מה תגיד התקשורת ומה יהיה פופולארי. פעם אחת פוחד מהקיצונים מימין ופעם שניה מהקיצונים משמאל. זה מה שאני אומר לרבנים פה: כתוב הווה מתלמידיו של אהרון, אוהב את הבריות ומקרבן לתורה. מקרב את הבריות לתורה לא את התורה לבריות. התורה קבועה ולא תהה מוחלפת.

הרב לאו בטקס (גיא טייב)

מה זה להפוך את ההלכה לנגישה? זה ביטוי הלכתי? זה ביטוי רבני? אסור לעשות הנחות של סוף עונה כי מהנחות מגיעים למכירת חיסול. אנחנו מופקדים לעשות כל שביכולתנו מתוך אהבת הבריות לקרב אותם אל התורה אבל לא לפעול על פי מה שיגידו ומה שיאמרו.

ב"ה יש רבנים בזכות ברקאי, לומדי תורה והלכה. תגידו מה התורה הקדושה אומרת ואני מאחל לכם לעלות מעלה מעלה, לא רק לברקאי ארגון כה חשוב אלא לכל בית ישראל".

הרב דוד פיין מראשי מרכז ברקאי אמר לרבנים: "הלילה הוא לא סיום אלא הוא התחלה. התחלה של רבנות יותר מכילה, רבנות יותר מקצועית ורבנות יותר אוהבת. אני מברך אתכם שפעם הבאה שתקבלו טלפון בו יודיעו שמישהו נפטר חלילה, או שמישהו אחרי התפילה יספר לכם שבנו מכור לסמים, לא רק תגידו שאתם יודעים מה לעשות אלא תקדשו שם שמים ותנהגו בדרך נכונה שמקרבת את הגאולה".

הרב שלמה סובול מראשי מרכז ברקאי התייחס להרצאתו של עשהאל שבו על ההתמודדות עם הפציעה ואבדן בני המשפחה בפיגוע באיתמר.

"התעסקנו בשלל נושאים, אבל אחד הנושאים החשובים זה כיצד לקבל לקהילה אנשים בעלי מוגבלות. מה שלמדנו במהלך הקורס ובהרצאתו של עשהאל זה שבעלי המגבלות לא צריכים ארבעה אנשים שיסחבו אותם במדרגות של בית הכנסת אלא שהם רוצים שייכות לקהילה, כמובן בגבולות ההלכה".

הרב אוריין ליעד רב קהילת מרום יגאל במודיעין ונציג מסיימי הקורס, סיפר על הכח והכלים שקיבלו הרבנים בקורס והודה לרב פיין והרב סובל ראשי מרכז ברקאי.

נציגת הנשים - אביטל יום טוביאן אשת הרב מיכאל רב קהילת עמישב ברמלה סיפרה על המעטפת שקיבלו נשות הרבנים ממרכז ברקאי לאורך השנתיים האחרונות.

את הכנס הנחה ידידיה מאיר שהודה למשרד פרסומי ישראל שמלווים את ברקאי מאז הקמתה ואת התעודות העניק לרבנים רבה של מודיעין הרב אליהו אלחרר.

במהלך הטקס חולקו פרסים לרב, קהילה וגבאי מצטיינים.

בפרס מפעל חיים לרב קהילה זכה הרב גדעון פרל רבה של אלון שבות. בפרס קהילת מופת זכתה קהילת גבעות שבגוש עציון על שילוב בעלי מוגבלויות בקהילה, ובפרס הגבאי המצטיין זכה טומי בוק, גבאי בית הכנסת קהל חסידים במרכז ירושלים מזה עשרות שנים ויקיר ירושלים.

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


1 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 29 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד