בע"ה כ"ד אב תשע"ט
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

מפחות על הרבי

ד"ר דוד לייאנס, חסיד חב"ד ומומחה לתחום 'המסורה המצרפת', פותח צוהר למפעלו של הרבי

  • כלב אליהו
  • ד' שבט תשע"ז - 12:46 31/01/2017
גודל: א א א

עם התפתחות בתי הדפוס ושכלול השיטות להוצאת ספרים, ניתן היה להוציא ספרים רבים. בד בבד, החלו להוציא את הספרים עם מפתחות שונים ומגוונים. מגוון המפתחות הקיימים בספרים הוא עצום: החל ממפתח 'פשוט' הכולל את העניינים המרכזיים שבהם הספר עוסק, וכלה במפתחות מפורטים וקונקורדנציות המפרטים את מספר הפעמים שמילה מסוימת או הטיה שלה, הוזכרה בספר.

כמובן, שככל שהאמצעים הדיגיטליים השתפרו, ניתן היה בנקל למצוא את מספר האזכורים של מילה מסוימת בספר, להשוות בין ספרים שונים, ולמצוא מקומות שונים העוסקים באותו עניין. ואולם, עריכת סוג מפתח מסוים דורש התמצאות רבה בספר גם כיום. המדובר הוא על מפתח עניינים שבהם כוללים מקום שבו מחבר הספר מבאר את העניין באופן מורחב, או מוסיף ידיעה חשובה. במפתח מסוג זה, חובה להכיר את מהות הספר ולצלול לכוונתו של המחבר. על אחת כמה וכמה כשמדובר על מספר ספרים של מחברים שונים או אף של מחבר אחד.

לא רבים יודעים, אבל הרב מנחם מנדל שניאורסהון מליובאביטש, הרבי מחב"ד, החל בעריכת מפתחות לספרי החסידות כבר לפני כ-70 שנה, עוד בטרם קיבל את תפקיד הנשיאות. הרבי מליובאביטש ראה חשיבות גדולה בעריכת מפתחות לספרי החסידות וסבר כי המפתחות מקלים על הלומד מאוד ומסייעים לו למצוא את המקומות שדובר בהם באותו עניין.

ד"ר דוד לייאנס נולד בלונדון לפני כיובל שנים למשפחה שומרת תורה ומצוות. אביו, שהיה רואה חשבון, לימד את ילדיו אהבת תורה, ובפרט אהבה יוצאת-דופן לקריאה מדוקדקת בתורה. לאחר סיום הלימודים בתיכון היהודי בלונדון, ושנה אחת בישיבת 'כרם ביבנה', שלחוהו הוריו ללמוד באוניברסיטת לונדון, שם הוא החל ללמוד שפות שמיות. בשל הצטיינותו בלימודים המליצו לו מוריו ללכת וללמוד באוניברסיטה העברית בירושלים.

הגעתו לירושלים, החלה את התקרבותו לחסידות חב"ד. הסטודנט הצעיר בחר להתגורר בבית הסטודנט בשכונת קריית שמואל הירושלמית, שם התגוררו סטודנטים דתיים וביניהם סטודנט שהתוודע לחסידות חב"ד שהחליט שזה מתאים גם עבורו. שניהם החלו להשתתף באופן קבוע בשיעור שבועי שנמסר במקום על-ידי הרב עדין אבן-ישראל (שטיינזלץ). עם הזמן, לחש לו חברו כממתיק סוד כי ברחוב חרל"פ ישנו יהודי שכדאי לו ללמוד עמו את ספר 'התניא' מידי בוקר, אותו יהודי נודע לימים כמקובל הרב יצחק גינזבורג.

בינתיים, דוד לייאנס הפך לחסיד חב"ד וזכה ליחידות אצל הרבי. ביחידות הראשונה הוא דיבר עם הרבי על נושאי המחקר שלו העוסקים במסורה המצרפת ושאל אותו על ההבדלים בין ספרי התורה של העדות השונות. בהמשך, עודד אותו הרבי במכתבים ששלח אליו להמשיך ולעסוק במחקר עד לקבלת תואר הדוקטור שלו בשנת תשמ"ג.

כיום, חוקר ד"ר לייאנס את המפתחות שערך הרבי לספרי החסידות באותם הכלים שלמד. כפי שהוא מסביר, תחום המסורה המצרפת עוסק בהבדלים לשוניים הקיימים במסורת של ספר מסוים. עם זאת, הוא מדגיש כי המפתחות שערך הרבי לא עסקו במספר הופעות המילה אלא היוו מפתח עניינים מפורט.

אלפי השעות שהוקדשו על-ידו לחקר המפתחות, עסקו בעיקר בשתי שאלות: א. אילו ערכים החליט הרבי לכלול במפתח ואילו ערכים הושארו בחוץ. ב. מדוע הרבי ציין רק לחלק מהמקומות שבהם מוזכר הערך ולא ציין את כולם. התשובות לשאלות אלו יכולות לפתוח זרקור להבנת הרבי את הנושאים השונים המופיעים במפתח.

אלפי השעות שהשקיע ד"ר לייאנס בחקר המפתחות שערך הרבי, ואשר רוכזו בספר המפתחות שיצא לאור בשנת תשכ"ו, עומדים לשאת פרי בימים אלו עם ההוצאה לאור של אוצר שימושי – מאגר 'מילוני' להמחשת מושגים של דא"ח בתורתו של האדמו"ר הזקן.

עם זאת, מדגיש ד"ר לייאנס כי הוא אינו מתיימר לחוות דעה מדוע הרבי בחר לציין מופעים מסוימים. מטרת המחקר היא לאפשר למי שמבקש לחקור את הדברים לעומק, ולנסות להבין את הייחודיות של המופעים שצוינו על-ידי הרבי, לעומת מופעים אחרים שאליהם הוא לא ציין.

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


2 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 19 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד