בע"ה כ"ב אלול תשע"ט
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

מחדל ביטחוני חמור: החדרת מטעני דמה לתוך ישראל

בפורום לישראל ירוקה מתריעים: משאיות חומרי מחצבה מועברות ללא כל בדיקה לשטחי הקו הירוק. בפורום אף הצליחו להבריח מטען דמה בתוך משאית

  • יח"צ
  • י"ז אייר תשע"ט - 10:09 22/05/2019
גודל: א א א

צפו: השלכת מטען הדמה לתוך המשאית

בשטחי יו"ש פועלות עשרות מחצבות, חלקן פיראטיות אשר פועלות באופן לא חוקי. הן פוגעות באופן קשה בסביבה, בקרקע, בחי ובצומח וכעת נחשף כי הן מהוות פרצה ביטחונית חמורה. כעת נחשף כי המחצבות לא אוכפות את נהלי הביטחון הנדרשים, דבר המאפשר לכל דורש להבריח דרך המשאיות היוצאות מהמחצבה עמוסות חומרי חציבה כל דבר שיחפוץ בו לתוך תחומי הקו הירוק.

במשך שנים עוברות מדי יום אלפי משאיות משטחי יו"ש לתחומי הקו הירוק לצורך שינוע חומרי חציבה למשק הישראלי. החוק מחייב בדיקה של כל משאית בנוהל 'נאמן ביטחון', אדם המקובל על רשויות הביטחון שתפקידו לוודא כי על המשאיות מועמסים חומרי חציבה בלבד, ועליו לשלול הימצאות חומרי פח"ע ו/או דברים האסורים לכניסה לישראל על המשאיות. כאשר אין בשטח 'נאמן ביטחון', החוק מחייב לבדוק את המשאית בנוהל 'גב אל גב' בעת המעבר לתוך תחומי הקו הירוק, מה שכולל פריקת המשאית, בדיקת המשא והעמסתה מחדש במעברים מיוחדים.

אלא ש'הפורום לישראל ירוקה' חושף כי בפועל נהלים אלו לא נאכפים כלל, מה שגרר פרצת אבטחה חמורה. 'הפורום לישראל ירוקה', ארגון שפועל לתיעוד מפגעים סביבתיים בישראל, עקב אחר אי אכיפת החוקים הסביבתיים במחצבות הפיראטיות ביו"ש, ואנשיו הופתעו לגלות כי גם נהלי הביטחון לא נאכפים. אז ביצע הארגון ניסוי במספר הזדמנויות של העברת חפצים משטחי יו"ש לתוך תחומי הקו הירוק באמצעות המשאיות שאינן עוברות בידוק ביטחוני.

הניסוי נערך במחצבה סמוך לכפר ג'מעין בשומרון. צוות השטח השליך תיק כהה לתוך המכולה האחורית הריקה של המשאית. לאחר מכן תיעד צוות התצפית באמצעות רחפן כיצד המשאית מגיעה למחצבה כאשר היא ריקה – מלבד התיק במכולה האחורית, וכיצד  היא מועמסת בחומרי חציבה לא כל בדיקה או נוכחות של נאמן ביטחון.

לאחר מכן צוות השטח עקב אחר המשאית דרך מחסום שער שומרון, שם עברה ללא כל בידוק כאשר הנהג הציג את תעודת 'נאמן הביטחון', ועד לפריקת חומרי החציבה והחפץ בתוכם בתוך הקו הירוק, באזור התעשייה של טירה. בתיעוד של צוות השטח ניתן לראות את התיק אותו זרקו מבצבץ מתוך ערימת חומרי החציבה.

בשום שלב, החל מהכניסה למחצבה ועד פריקת חומרי החציבה לא תועדה בדיקה של המשאית על ידי איש, דבר המהווה מחדל ביטחוני חמור המאפשר להבריח באמצעות משאיות אלו אמצעי לחימה, תחמושת, סמים וכדומה לתוך שטחי הקו הירוק.

כאמור,  לא מדובר באירוע יחיד, 'הפורום לישראל ירוקה' ערך ניסוי נוסף, יומיים לאחר הניסוי הראשון. בשעות הצהריים נכנסה משאית בעלת מטען כפול למחצבה נוספת סמוך לכפר ג'מעין. גם כאן צוות השטח השליך למכולה אחורית של אחת המשאיות ארגז עטוף ניילון לבן. הנהג המשיך בנסיעה ללא הפרעה ונכנס למחצבה. לאחר מכן הועמסה המשאית ללא שום בדיקה או נוכחות של נאמן ביטחון באזור. המשאית נשקלה ונסעה מערבה, עברה במחסום שער שומרון ללא בידוק מיוחד מעבר להגשת תעודה, והגיעה ליעד הסופי – העיר רמלה. המשאית פרקה את חומרי החציבה, וניתן לראות את הארגז מבצבץ מתוך הערמה.

מנכ"ל 'הפורום לישראל ירוקה' גלעד אך מסר "המחצבות הפיראטיות ביו"ש רומסות ברגל גסה כל נוהל וחוק. הן מתעלמות מכל ההיבטים הסביבתיים הקשורים לשמירת הטבע וקיימות השטח. בנוסף, כפי שחשפנו, מסתבר שהמחצבות מתעלמות גם מנהלי הביטחון בהם הן מחויבות".

אך פירט כי "מדובר בעשרות מחצבות, הנמצאות בשטחים גדולים של מאות דונמים, מהן יוצאות מאות משאיות המעבירות חומרי חציבה לתוך שטח ישראל. במצב הנוכחי של היעדר בידוק ביטחוני במחצבה ובמחסום נוצרה פרצת אבטחה חמורה ביותר.

אנו קוראים לרשויות להסדיר את נושא המחצבות הפיראטיות ביו"ש, ובכך להציל את הסביבה ולשמור על ביטחון תושבי ישראל", הוסיף.

 

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


1 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 24 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד