בע"ה י"ז תמוז תשפ"ד
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

זוג הורים נרצחו מירי חיזבאללה - עד מתי?

נועה וניר ברנס הי"ד, בני 46, הותירו שלושה יתומים מאב ואם. "למה לבנון לא אש ותמרות עשן?"

  • עמיחי שילה, הקול היהודי
  • ד' תמוז תשפ"ד - 12:02 10/07/2024
גודל: א א א
הרכב בו נרצחו בני הזוג. דוברות כב"ה מחוז צפון)
הרכב בו נרצחו בני הזוג. דוברות כב"ה מחוז צפון)

בהודעה שהתפרסמה בשם קיבוץ אורטל נכתב: אבל כבד ירד על קיבוץ אורטל. נועה וניר ברנס, חברי הקיבוץ, נהרגו מפגיעה ישירה ברכבם. נועה וניר, בני 46, חברים מרכזיים ואהובים באורטל. הם הגיעו לאורטל בשנת 2012.  ניר ניהל את ענף הלול ולפני כן את ענף התיירות ואת התרבות. נועה הייתה מזכירת ענף המטע. לזוג שלושה ילדים, בני 13, 16 ו-18. על מועד ההלוויה נמסור בנפרד. קהילת אורטל חזקה ומלוכדת, מחזקת את המשפחה ומתמודדת עם המצב.

על פי הדיווחים, בני הזוג נפגעו מרקטה שפגעה ישירות ברכבם. ככל הנראה הירי כוון לעבר בסיס צה"ל שבאזור. 

העיתונאי יאיר קראוס סיפר על התחושות בצפון: "תושבים בגולן יודעים כבר כי נסיעה לצד בסיסי הצבא הפרוסים במרחב משולה להימור על חייהם ברולטה. בחודשים האחרונים בחיזבאללה יורים שוב ושוב רקטות לעבר המוצבים והבסיסים בגולן ומשגרים לעברם הכטבמ"ים. כשהאזעקות תופסות אותם, במקרה שבכלל הבחינו בהתרעות הירי, אין לנוסעים בדרך לאן לברוח והיכן למצוא מחסה מוגן. "בכל פעם שאני נוסעת ליד בסיסי הצבא בגולן, כמו כולנו פה, אני בתחושת פחד" סיפרה לילך, תושבת הגולן. "והנה זה קרה והטילים של חיזבאללה פגעו בזוג תושבים, חלק מאתנו, שנפגעו ונהרגו בזמן שנסעו ברכב שלהם. ושוב פעם אנחנו לא מגיבים. אני לא מבינה איך האדמה לא רועדת עכשיו כאן, מירי הארטילריה של צה"ל לעבר לבנון".

פעילת הימין איילת לאש כתבה: "שני אזרחים נרצחו פה אתמול ע״י מדינת לבנון. למה אזרחי לבנון הולכים היום לעבודה שלהם ושותים אספרסו בנחת? למה לבנון לא אש ותמרות עשן?! ולמה אנחנו הימין שותק?? הרי אם בנט/לפיד היו פה בשלטון, היינו צורחים עד השמים לא?!?"

הצטרפו לעדכוני הקול היהודי:
בוואטסאפ >>
בטלגרם >>

מלחמת לבנון השלישית או האחרונה?

בפרוייקט הקול היהודי בנושא לבנון, הנחת המוצא היתה שהמלחמה הזאת חייבת להיות הזדמנות לא רק להחזיר את תושבי הגליל העליון אלא גם לעצב אותו מחדש. מי יתן ראשון את מכת הפתיחה? מהם שורשי הקונספציה שישראל תהיה חייבת לשנות מהיסוד? והאם המלחמה תמחוק את הסכם סייקס פיקו ותשנה היסטורית את המרחב והגבולות?

בפרק החמישי של הפרוייקט ראיין יוסף רוסו את עמיעד כהן, שעומד בראש המרכז לחירות ישראל. עם פרוץ המלחמה עזב כהן את עולם ההגות והתכנון ועלה צפונה, הפעם על מדים. "הקרקע בלבנון לא השתנתה, אבל ראיתי בעין מתוך חפ"ק המח"ט את היתרונות האדירים של חיזבאללה בשטח. לשריון הישראלי יהיו מעט מאוד יתרונות במתאר הלבנוני מול מערך הנ"ט המפותח של חיזבאללה. כל מי שמגיע ללבנון מבין שכדי להכריע באזור הזה נצטרך שני דברים מרכזיים: המון פצצות של חיל אוויר והמון חיילי חי"ר שעוברים בשטח מטר אחרי מטר. אבל כל זה לא שווה בלי שמוגדרות מטרות ויעדים ברורים".

"השאלה היא אם אנחנו מעוניינים במלחמת לבנון השלישית או במלחמת לבנון האחרונה", מחדד עמיעד, משפט ממנו לקחנו את הכותרת לסדרת הכתבות על לבנון. "יש משהו מאוד יסודי שאנחנו מנסים לברוח ממנו אף שכולם מבינים עד כמה הוא הכרחי: לישראל אסור לאפשר למציאות הסבבים להימשך בצפון. וכדי שזה יקרה היה צריך כבר מזמן להבהיר ללבנון במעשים שאם היא תפתח במלחמה נוספת, לא חוזרים לנקודת ההתחלה כמו שקרה בלבנון השנייה, אלא הם מפסידים נכס אסטרטגי.

"צריך להעתיק את מה שעשינו ברמת הגולן בששת הימים. כלומר, שקו הגבול יעבור לליטאני. מי שקורא לזה רצועת ביטחון הוא עדין. התוכנית שאני מציע היא לא תוצר אידאולוגי וחזון מופשטים אלא תוצר של העמקה ושל חשיבה אסטרטגית מנומקת ומגובה, וזה מאפשר לי ולאנשים שאני מכשיר במסגרות שלנו לספר על התוכניות שלנו בביטחון ובלי להתחבא".

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 5 מהשבוע האחרון