בע"ה ג' תמוז תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

פסק הלכה: היום זה מצב מלחמה, מותר ומצווה לחלל את השבת

הרב ליאור אמר היום כי "כל הארץ מלחמה, אפשר ללכת עם נשק וגם להשתמש בטלפונים ולצלם", והרב שמואל אליהו אמר: "ההלכה בנושא זה היא חד משמעית. זו מצווה גדולה – 'לא תעמוד על דם רעך'. וגם אם הגעת ולא עשית דבר – עצם ההגעה מרתיעה. כל הפעולות הללו לא רק חובה אלא מצווה"

  • משה הס
  • ג' סיון תשפ"א - 15:32 14/05/2021
גודל: א א א

בעקבות ההתפרעויות של הימים האחרונים נשאלו רבנים לגבי התנהלות של מערכי המתנדבים ותושבי השכונות והיישובים המועדים, אם מותר לחלל את השבת הקרובה לצורך הגנה על השכונות. שוחחנו ב'קול היהודי' עם הרב דוב ליאור, ושאלנו אותו כמה שאלות שהפעילים עלולים להיתקל בהם לקראת שבת ובשבת עצמה.

האם מותר ללכת בשבת לשכונות שצריכות עזרה?

"ודאי, זה מצב מלחמה", אומר הרב דב ליאור. "אפשר ללכת עם טלפונים ועם נשק, וכל מי שיכול לעזור בשכונות שנמצאות עם אוכלוסייה עוינת – זה יעזור להם, ודאי. מותר גם להשתמש בטלפונים ולצלם אירועים, כי היום התמונות זה אחד הכלים להכפיש את הצד השני".

גם אם הערבים פוגעים ברכוש כמו רכבים אפשר לחלל את שבת?

"אצלנו בהלכה מוזכר 'נוכרים שבאו בשבת על עסקי תבן וקש – יוצאים עליהם בכלי זיינן ומחללים עליהם את השבת'. אם אתה לא תעצור אותם בתבן וקש, מחר הם יבואו לעסקי נפשות. זה ברור שהיום זה מלחמה, זה לא סתם גניבה."

לקבלת עדכונים מהקול היהודי בווצאפ >> | הירשמו לניוזלטר שלנו >> | ​הורד את האפליקציה של הקול היהודי

גם במרכז הארץ זה נחשב כמצב מלחמה?

"שמעת איך התפרעו בלוד? אז מה זה משנה אם זה שדרות או לוד? הכול אותו דבר, היום הכול עיר ספר, כל הישובים הם ערי ספר, וכל הערים המעורבות הן ערי ספר. היום זה מצב מלחמה."

מותר להפעיל חמ"לים תוך כדי שבת?

"כן, ודאי. מי שיכול להתנדב בחמ"ל ודאי שהוא עושה מצווה להציל יהודים ולעזור להם."

גם הרב שמואל אליהו, בתוכניתו היום בגלי ישראל נשאל אם מותר לקרוא לאנשים שיגיעו בשבת ממקומות אחרים על מנת לעזור ברמת אשכול. הרב אליהו השיב: "חד משמעית כן. כאשר פורעים באים לשרוף מכוניות, דירות, רכוש ובתי כנסת. יוצאים עליהם למלחמה אפילו בשבת. ההלכה אומרת שזו מצווה, כי אם נוותר על ממונות זה יגיע לנפשות. ההלכה בנושא זה היא חד משמעית. גם לדתיים וגם חילוניים זו מצווה גדולה – לא תעמוד על דם רעך. גם אם הגעת ולא עשית דבר – עצם ההגעה מרתיעה."

לגבי ניהול חמ"ל תוך כדי שבת עם שימוש במכשירים ניידים ובוואצאפ בשבת הרב אמר כי – "כל הפעולות הללו לא רק חובה אלא מצווה. אבל, כדי שלא תהיה זילות שבת, יש להדליק נרות שבת בחמ"ל, לשיר שירי שבת ולפעול בכל העוצמה להגן על עם ישראל. החזית המרכזית של עם ישראל נמצאת היום בעכו, ביפו, בחיפה בלוד."

לסיום ביקש הרב דוב ליאור לברך ולחזק את הפעילים – "שה' יעזור ושנזכה לשמוע בשורות טובות, ושה' יצליח דרככם. חיזקו ואימצו!"

רגע לפני שאתם עוזבים...
זה המקום היחיד בו תוכלו לקרוא את כל החדשות שאחרים מנסים להסתיר מכם. האיסוף, אימות המידע, הפרסום והעבודה מסביב דורשת משאבים רבים. זו ההזדמנות שלכם להצטרף ולקחת חלק במאבק שהופקר בידי הרשויות.

הצטרפו עכשיו לבניית כלי תקשורת עצמאי יהודי וערכי >> 
יחד נשמיע את הקול היהודי >> 

להצטרפות לעדכונים מהקול היהודי:
בווצאפ >>
בטלגרם >>

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 32 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד