בע"ה ט"ו ניסן תשפ"ד
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

צה"ל נגד נבחרי הציבור: "מגנה כל אמירה המטילה דופי בשיקולי האלוף"

ח"כ בוארון מאשים את האלוף פוקס בהעדפת שגרת הערבים על ביטחון היהודים. הרמטכ"ל ושר הביטחון קפצו מול הביקורת

  • שלום פרידמן, הקול היהודי
  • ט"ו אב תשפ"ג - 13:03 02/08/2023
גודל: א א א
זירת הפיגוע במעלה אדומים (מתניה רייכמן/TPS)
זירת הפיגוע במעלה אדומים (מתניה רייכמן/TPS)

צה"ל ושר הביטחון נחלצו אתמול להשתיק את הביקורת על המערכת הצבאית שמתעדפת זכויות ושיגרת חיים לערביי יהודה ושומרון על פני שמירה הרמטית על ביטחון היהודים.

את הביקורת על צה"ל ואלוף פיקוד המרכז, מתח אמש ח"כ אביחי בוארון (הליכוד) בראיון לרשת ב', בעקבות פיגוע הירי במעלה אדומים.

ח"כ אביחי בוארון תקף את אלוף פיקוד המרכז יהודה פוקס על כך שהוא איננו מבצע את הוראות הדרג המדיני. בדבריו מתח ביקורת גם על הקבינט המדיני ביטחוני שמתווה מדיניות על סמך המידע שצה"ל מספק לו ולא דואג לשנות את הפרדיגמה ואת הקונספציה כלשונו, הקיימת במערכת הצבאית. "המלצות הדרג המבצע לא יכולות לקבוע סדר יום. שינוי הפרדיגמה לא יבוא מהדרגים המבצעים. לא יכול להיות שההמלצות יהיו עוד מאותו דבר, ובד בבד יפתחו מחסומים ויכילו את "פעילות הבודדים". 

בוארון תקף את התפיסה הצבאית שמגדירה לדבריו את "הרעש" ביהודה ושומרון כאויב "האויב ביהודה ושומרון הוא לא הרעש. האויב זה הרשות הפלסטינית. הדרג המדיני צריך להגדיר כמדיניות, שהרשות הפלסטינית היא יישות אוייב- לעומתית למדינת ישראל ולעומתית לאזרחי ישראל, שאם לא כן איך היא נותנת משכורות למחבלים ואיך היא מחנכת את ילדי הרשות לשנאת ישראל ולפיגועים".

מה שכלי התקשורת לא מספרים לכם - הצטרפו עכשיו לעדכונים מהקול היהודי>>

בוארון הוסיף ותקף: "למערכת בראשות אלוף פיקוד המרכז בצה"ל יותר חשוב לאפשר חופש תנועה לפלסטינים, על פני שמירה הרמטית על ביטחון הישראלים. האיזונים לא נכונים זה חמור מאוד אבל זאת המציאות".

במענה לשאלתו של המראיין יגאל גואטה על אחריות הדרג המדיני אמר בוארון כי אלוף הפיקוד "בסוף בסוף הוא נותן את ההמלצות והוא מנהל את השטח כראות עיניו. אני דורש מחברי, ומחברי הקבינט המדיני ביטחוני - השינוי התפיסתי לא יבוא מהכוחות המבצעים, כיווון שהם בקונספציה שלהם והם בחשיבה הצבאית השבלונית שלהם. מי שישנה את הפרדיגמה זה רק הדרג המדיני - ביטחוני שידרוש ויתווה מדיניות של אפס פיגועים. אם אנחנו כמי שאמונים על שלום הציבור לא נגדיר [יעד של] אפס פיגועים וודאי שלא נגיע לאפס פיגועים".

מיד לאחר דברי הביקורת של ח"כ בוארון, נחלצו במערכת הביטחון להגן על אלוף פיקוד המרכז, יהודה פוקס וגינו את עצם הפקפוק בשיקולים של האלוף.

בהודעה שהוציא דובר צה"ל נאמר כי "הרמטכ״ל מגנה בכל תוקף את האמירה של חבר הכנסת אביחי בוארון כלפי מפקד פיקוד המרכז. אלוף יהודה פוקס הוא מפקד לוחם, ערכי ומצטיין, אשר תחת פיקודו, מפקדי צה״ל וחייליו פועלים לילות כימים להבטיח את ביטחונם של תושבי אזור יהודה ושומרון. כל אמירה אשר מטילה דופי בשיקוליו של האלוף ובמחויבותו לביטחון אזרחי ישראל - ראויה לכל גינוי ואין לה שחר".

שר הביטחון יואב גלנט הוציא גם הוא הודעת גינוי: "מפקד פיקוד המרכז האלוף יהודה פוקס הוא קצין מקצועי ורב זכויות. האלוף פוקס מקדיש את חייו להגנת עם ישראל - מגנה בתוקף את ההתקפות משוללות היסוד עליו מצד גורמים פוליטיים חסרי אחריות. כל התקפה על קציני צה"ל ע"י אישי ציבור מערערת את ביטחון ישראל".

בארגון תורת לחימה הגיבו לגינויי מערכת הביטחון כנגד נבחרי הציבור, ותהו מדוע הרמטכ"ל ודובר צה"ל מעולם לא יצאו להגן על קצינים כאשר נמתחה עליהם ביקורת משמאל. "אל תטעו, הנורמה החדשה לפיה דרג צבאי-ביצועי בלתי נבחר שמתעדף חופש תנועה לאויב על פני ביטחון אזרחי ישראל, מרשה לעצמו לגנות נבחר ציבור, במקום למלא את תפקידו (ביטחון) ומבלי להגיב למהות הביקורת ומבלי לגנות נבחרי ציבור מהאופוזיציה שקוראים לפרק את צה"ל- היא היא הפיכה צבאית בהתהוות.

"אף רמטכ"ל, אלוף פיקוד, דובר צה"ל או ישראל זיו לא יוכלו לשכנע אם ובנותיה, זוג אחים, אב צעיר שחזר מהעבודה, או נערים שישבו בחומוס, שיצאו מביתם ולא חזרו כי חוליית מחבלים נסעה בחופשיות בכבישי יו"ש ורצחה אותם, שחופש תנועה למחבלים זה "ערכי" ודם יהודי שנשפך זה "אין ברירה", דברי "תורת לחימה".

סדין אדום

נזכיר כי לפני כחודש פרסמנו בקול היהודי ראיון עם גורם בכיר בפיקוד מרכז על הסיבות שהביאו את אלוף פיקוד המרכז יהודה פוקס להפוך ל"סדין אדום" בימין.

בקרב ראשי ההתיישבות ביהודה ושומרון ישנה ביקורת רבה על המדיניות הביטחונית שמוביל האלוף, שכוללת בין השאר פתיחת מחסומים, וניסיונות חוזרים לתת ל"רשות הפלסטינית" לדאוג בעצמה לאינטרסים הביטחוניים של ישראל. כך למשל הוביל אלוף הפיקוד את הפסקת הפעילות הצבאית בג'נין למשך 5 חודשים לפני כשנה וחצי, וכן ניסיון להמנע מכניסה ליריחו לאחר שרשרת פיגועים שהגיעו לשיאם ברצח אילן גנלס הי"ד.

התפיסה של פוקס מובנת לאור דברי אותו גורם בכיר בפיקוד המרכז שטען בתוקף כי "הרשות הפלסטינית" איננה אויב של ישראל, ובחר להתעלם מהעובדה שהרשות משלמת משכורות למחבלים.

תגובות (1) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 25 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד