בע"ה כ"ב תמוז תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

סוריה, רוסיה, איראן וארה"ב - לקראת תקיפה אמריקאית?

רוסיה הטילה ווטו על הצעה אמריקנית במועצת האו"ם בעניין ההפצצה הכימית בסוריה. שגרירת ארה"ב רומזת לתגובה חריפה. ומהו הבסיס האיראני שהופצץ?

  • דוד אור שחר
  • כ"ו ניסן תשע"ח - 11:08 11/04/2018
גודל: א א א
מטוס קרב (דובר צהל)
מטוס קרב (דובר צהל)

רוסיה הטילה אמש (ג') ווטו על הצעת החלטה שהציגה ממשלת ארה"ב במועצת הביטחון של האו"ם, בה ביקשה שיוקם גוף שיבדוק את זהות האחראים להפצצה הכימית בסוריה, שאירעה בתחילת השבוע בה נהרגו למעלה מ-150 בני אדם ונפצעו אלפים.

 כ-12 מדינות החברות במועצה הצביעו בעד ההצעה האמריקנית, אך רוסיה הטילה את זכות הווטו ומנעה את קבלת ההחלטה. בוליביה התייצבה לצד רוסיה והצביעה נגד, וממשלת סין נמנעה. 

מוקדם יותר אמש הסכימו ראש ממשלת בריטניה תרזה מיי ונשיא ארצות הברית דונלד טראמפ יחד עם נשיא צרפת עמנואל מקרון, כי על העולם לפעול על מנת "לוודא שמי שאחראי לשימוש בנשק כימי נגד אזרחים בסוריה יישא באחריות על מעשיו".

כמו כן שגרירת ארה"ב באו"ם, ניקי היילי, שלחה לפני כיומיים מסר תקיף ביותר לסוריה, גם זאת במסגרת הדיון שנערך במועצת הביטחון של האו"ם בעקבות המתקפה הכימית.

היילי אמרה כי "אנחנו על סף תהום, השימוש המרושע בנשק כימי על סף הפיכה לנורמלי. הקהילה הבינלאומית לא יכולה לאפשר זאת. היום שהתפללנו שלא יחזור הגיע שוב".

היילי תקפה בחריפות את נשיא סוריה אסאד. "רק מפלצת עושה את זה. רק מפלצת מכוונת את הנשק כנגד אזרחים ואז לא מאפשרת לאמבולנסים להעביר אותם. לא מאפשרת לבתי חולים להציל להם את החיים. ארה"ב נחושה שהמפלצת שהפציצה את העם הסורי בנשק כימי תיתן את הדין על מעשיה. פגישות נערכות והחלטות חשובות נשקלות כשאנחנו מדברים".

השגרירה אף הוסיפה פסים מעשיים לאמירותיה: "אנחנו מעבר לשלב של הצגת תמונות של תינוקות מתים. מעבר לשלב בו אנו פונים למצפון. אנחנו הגענו לשלב שהעולם צריך שהצדק ייעשה. ההיסטוריה תסתכל על הרגע הזה, בו מועצת הביטחון תבחר בין מילוי חובתה לכישלון בהגנה על אזרחי סוריה. בכל מקרה, ארה"ב תגיב".

בנוגע לשותפות בין רוסיה לסוריה אמרה כי "הן מחזיקות יועצים שמסייעים לאסד. גורמים רוסיים נמצאים ומסייעים למשטר והכוחות האיראניים עושים הרבה מ"העבודה השחורה. כשהסורים טובחים באזרחים הם משתמשים בנשק הרוסי. רוסיה יכולה לעצור את זה אבל היא עומדת לצד אסד ותומכת בו ללא היסוס. הממשל הרוסי, שידיו מכוסות בדם הילדים, לא מתבייש בתמונות הנוראיות. אסור לנו להעלים עין מהסיוע של רוסיה ואיראן". 

יצויין כי לפני יומיים הופצץ בסיס של חיל האוויר האיראני בחומס שבסוריה. רוסיה, איראן וסוריה מיהרו להאשים את ישראל בהפצצה בה נהרגו 14 בני אדם. על פי דיווחים איראניים נהרג במקום גם ראש מערך המלט"ים של צבא איראן.

בתוך כך מתפרסם כי נשיא ארה"ב דונלד טראמפ הודיע כי נסיעה שהיה אמור לבצע, מתבטלת גורמים שונים אומרים כי הדבר בא ככל הנראה על רקע של תגובה אמריקנית מתוכננת בסוריה.

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 9 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד