בע"ה ד' סיון תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

בחל"פ הר חברון זועמים לאחר שנהג השתתף בפינוי

​שוטרי מג"ב הגיעו להרס באביתר באוטובוס של חל"פ הר חברון. בחל"פ זועמים: "הצבא סיבן את הנהג והוא אוכל את עצמו. לא משתתפים בהרס ישובים"

  • אלחנן גרונר, הקול היהודי
  • ה' אדר תשע"ח - 10:40 20/02/2018
גודל: א א א
האוטובוס שהסיע שוטרים להרס אביתר  (שלמה מלט)
האוטובוס שהסיע שוטרים להרס אביתר (שלמה מלט)

תושבים מהשומרון שהגיעו הלילה למחות נגד הרס נקודת ההתיישבות אביתר הסמוכה לצומת תפוח, נדהמו לגלות כי שוטרי המג"ב הגיעו להשתתף בהרס באמצעות אוטובוס של החברה לפיתוח הר חברון.

החברה אמורה לעסוק בפיתוח ההתיישבות, ותושבים רבים זעמו על השתתפות אוטובוס שלה בהרס נקודת התיישבות, אלא שבדיקת הקול היהודי העלתה כי בחברה לפיתוח לא ידעו על כך שהנהג נשלח להשתתף בהרס נקודת ההתיישבות.

בחברה החלו לקבל הבוקר טלפונים רבים מתושבים זועמים, אך גורם בחל"פ שוחח עם הקול היהודי והסביר כי בחברה נוהל ברור וכי על הנהגים נאסר להשתתף בגירוש יהודים.

עוד בנושא:

- אוטובוס של חל"פ עציון הסיע את הפועלים הערבים להרס האכזרי במצפה אביחי

- נהג האוטובוס שבור: "איך גרמו לי, איש של ארץ ישראל, דבר כזה"

- ראש מועצת השומרון: "להשתמש באוטובוסים מההתיישבות להריסה זו שערוריה"

- כוחות ההרס הגיעו באוטובוסים של גוש עציון. גולדשטיין: לא ידעתי

- חל"פ שומרון הסיעה שוטרים לאחר הפיגוע- הנהגים "סירבו פקודה"

- הדרדרות נוספת ביחסי האמון בין צה"ל למתיישבים • וידאו

- הצ'ק המפתיע מנהג הטרקטור שנאלץ להשתתף בהרס

- רמת מגרון: אוטובוס של החברה לפיתוח מטה בנימין הסיע את הכוחות למשימת ההרס

"קיבלנו טלפונים הבוקר מאנשים במועצה, וכל מיני חבר'ה, והבנו שאוטובוס שלנו השתתף בפינוי", אמר הגורם לקול היהודי. "בדקנו וזה נעשה בתום לב וממש סובבו את הנהג. יש לנו הודעה מפורשת לנהגים שאנחנו לא משתתפים בשום פינוי, ועכשיו לאחר המקרה הזה נחדד נהלים, גם לקראת נתיב האבות. לכן אנחנו גם לא עובדים עם המשטרה כדי לא להגיע למצבים כאלה".

לדבריו, לנהג שעובד עם ויזה של משרד הביטחון יש נסיעות רבות בלילות לפעילויות ביטחוניות עם חיילים, והנהגים גם למדו לא לשאול יותר מדי שאלות כיוון שמדובר בפעולות ביטחוניות. הלילה נאמר לנהג תחילה כי יוביל לוחמי דובדבן למעצרים, ובהמשך שהוא מצוות לחטמ"ר שומרון וכי הוא נדרש להמתין בצומת תפוח בשעה 3 לפנות בוקר.

"בהתחלה אמרו לו שהוא עובד הלילה עם דובדבן, ואחר כך הגיעו מג"ב. פתאום אחרי קילומטר וחצי נסיעה מצומת תפוח אומרים לו לעצור והשוטרים ירדו לפינוי", סיפר הגורם. 

"הנהג בחור דתי שאמר לי שגם לבן שלו אמר שבצבא כחייל הוא לא מוכן שישתתף בגירוש יהודים, ואף יסרב פקודה אם צריך, ועכשיו הוא אוכל את עצמו מבפנים, ואנחנו גם אוכלים את עצמינו מבפנים. מבחינה אידיאולוגית אנחנו חברה של נטו התיישבות, ואנחנו מוציאים תושבים למחות נגד גירוש עמונה או להפגנות, בחינם. אנחנו חברה של התיישבות ולא נירה לעצמינו ברגל ובראש".

"אנחנו נבהיר לקצין האחראי שיש לנו הוראה לעצור את האוטובוס אם הוא מגיע לפינוי, ואנחנו הולכים עם האמונה הזאת. במקרה הזה פשוט "סיבנו" את הנהג. כסף זה לא הכל בסופו של דבר".

לא מקרה ראשון

יש לציין כי לא מדובר במקרה היחיד בו התרחש אירוע דומה בשנים האחרונות. לאחר רצח אביתר בורובסקי הי"ד, שעל שמו נקראה נקודת ההתיישבות אביתר שנהרס הלילה, התבקשו נהגים מחל"פ שומרון, להסיע כוחות מג"ב ומשטרה למשימה של אבטחת ערבים וכוננות בישוב יצהר למניעת פעולות נקם. אלא שאז אחד הנהגים חלה באופן פתאומי ושוחרר מהמשימה, ונהג נוסף תדלק את האוטובוס בדלק במקום בסולר, מה שגרם לעיכוב של כמה שעות.

בעבר עבדו בצה"ל על נהג אוטובוס של חל"פ בנימין, כאשר הסיע שוטרי מג"ב להרס גבעת גל אריה שהוקמה לזכר בני משפחת פוגל באיתמר. הנהג, שלקח את המקרה בצורה קשה, סיפר לקול היהודי כי היה בטוח שהשוטרים הולכים לבצע פעילות בכפר ממנו יצאו הרוצחים, ורק כאשר חזרו לאוטובוס הבין שהם גירשו משפחות יהודיות מבתיהן".

גם בהרס האכזרי וגירוש משפחות מצפה אביחי בקרית ארבע השתתף אוטובוס של חל"פ עציון, שהסיע את הפועלים הערבים, ובהרס בתים במעלה רחבעם השתתפו אוטובוסים של חל"פ שומרון וחל"פ הר חברון, מה שהביא לתגובה נזעמת של ראש מועצת שומרון שאמר כי להשתמש באוטובוסים מההתיישבות להריסה "זו שערורייה".

גם לרמת מגרון הגיעו באחד הפינויים כוחות הרס באוטובוסים של חל"פ מטה בנימין, ובהרס בעלי עין בגוש שילה השתתף אוטובוס של חל"פ גוש עציון.

במקרה נוסף, נהג מחפרון הובא בידי המנהל האזרחי להרוס בית של משפחה ביצהר, למרות שהיה בטוח שהוא נלקח לעבודת הרס לערבים. הנהג סיפר כי איימו עליו שאם לא יבצע את הפעילות יוטלו עליו סנקציות, ולכן הרס את הבית, אך לא השלים את כל ההריסה. בהמשך העביר הנהג את הכסף שהרוויח מעבודת ההרס, לבעל הבית שנהרס.

נהג הטרקטור סיפר לקול היהודי כי מאז האירוע הוא לא עובד עם המינהל האזרחי ומשרד הביטחון. "אמרתי להם, אני לא עובד אתכם כי אתם הורסים למתנחלים שאני מזדהה איתם. הם מנסים מדי פעם לפנות שאני אבוא לעבודות בשבילם אבל אמרתי להם בשום אופן - אם זה נגד המתנחלים אל תסתכלו עלי בכלל".

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


57 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 324 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד