בע"ה י"ב תמוז תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

המחבלים הדרוזים ממשיכים בדרכו של דסקי אל-מקת

ישראל מקיימת מגיעים עם סוריה לשחרורם של שני מחבלים דרוזים, תמורת יהודיה השבויה במדינה. ניהאל, מחבלת דרוזית ממשיכה בדרכו של אחיה ומתעקשת להשתחרר אך ורק לרמת הגולן. אחיה הצליח לפני שנה במאבקו ומאז הוא ממשיך לפעול מתוך ישראל למען חיזבאללה

  • מערכת הקול-היהודי
  • ו' אדר תשפ"א - 09:29 18/02/2021
גודל: א א א

בתיווך רוסיה, ישראל מקדמת עסקת שחרור מחבלים תמורת השבתה של יהודיה השבויה בסוריה.

נכון לעכשיו, טרם ברור כיצד הגיעה צעירה בשנות ה-20 לחייה מהעיר מודיעין עילית (קרית ספר) לשטח סוריה, אך מאז היא מוחזקת כשבויה.

בתיווך רוסיה כאמור, מתנהלים מגעים לשחרורה, תמורת שחרורם של מחבלים הכלואים בישראל.

הצטרפו לערוץ הטלגרם של הקול היהודי >>

מדובר בשני מחבלים דרוזים דיאב קהמוז מהכפר רג'ר הכלוא בישראל וניהאל אל-מקת ממג'דל שמס, הנמצאת במעצר בית.

קהמוז, בן ה-31 מרג'ר, הוא בנו של סעב קהמוז, דרוזי סוחר סמים ואיש חיזבאללה, אשר ברח ללבנון במהלך מלחמת לבנון השנייה. הוא הורשע בבית משפט ישראלי כשניסה לבצע פיגועים במספר מוקדים בצפון הארץ יחד עם דרוזים נוספים בני כפרו. על פי האישום, הם קיבלו מטעני חבלה מארגון הטרור הלבנוני.

העבירות שיוחסו לקהמוז בכתב האישום נגדו היו סיוע לאויב במלחמה, ריגול, מגע עם סוכן חוץ, מסירת ידיעות לאויב, קשירת קשר לסיוע לאויב במלחמה, עבירות נשק, ניסיון לייבוא נשק, קשר לפשע.

   | אל-מקת המשיך לתמוך בחיזבאללה לאחר שחרור

 ניהאל אל-מקת, מחבלת דרוזית ממג'דל שמס, תשוחרר גם היא במסגרת העסקה. היא נשפטה לשלושה שנות מאסר, אך מסיבות כאלה ואחרות היא שוהה כעת במסגרת מעצר בית.

ראש המל"ל מאיר בן שבת חזר מביקור ברוסיה לצורך קידום העסקה, אולם העסקה מתעכבת בשל התנגדותם של שני המחבלים לעבור לסוריה. הם מתעקשים להשתחרר והישאר ברמת הגולן.

אחיה של ניהאל, הוא דסקי אל-מקת ששוחרר בשנה שעברה מכלא קציעות במסגרת העסקה להשבת גופתו של זכריה באומל הי"ד, אחד מנעדרי קרב סולטאן יעקוב. גם אז רוסיה תיווכה בעסקה.

דסקי אל-מקת, שזכה לשם 'זקן האסירים הסורים', הורשע בגיל 18 בלבד, בשורה של עבירות ביטחוניות לאחר שנעצר יחד עם עוד תשעה דרוזים ממג'דל שמס. לאחר 27 שנות מאסר, שב אל-מקת לכפרו.

מאז שוחרר באות העת, הספיק להעביר תמונות מידע על פעילות צה"ל ברמת הגולן לארגון הטרור חיזבאללה. הוא נעצר והוגש נגדו כתב אישום על עבירות של ריגול חמור, סיוע לאויב במלחמה, מגע עם סוכן חוץ, ריגול, תמיכה בארגון טרור וקשירת קשר לביצוע פשע.

הירשמו לתפוצת הווצאפ של הקול היהודי >> //  הורד את האפליקציה של הקול היהודי >>

כאמור, הוא שוחרר בשנית בשנה שעברה, במסגרת עסקת מדינית. מאז, המשיך לפעול ולהשפיע על תודעת הדרוזים ברמת הגולן נגד ישראל ובעד ארגון הטרור חיזבאללה. הוא מארגן הפגנות, פעולות מחאה ועוד.

במסגרת העסקה לשחרורו של אל-מקת בשנה שעברה, דרשה ישראל כי אל-מקת יגורש מישראל. אולם אל-מקת התעקש שהוא מוכן להשתחרר אך ורק לרמת הגולן, אשר לדבריו הינה שטח סורי, ואיננו מוכן להגיע לדמשק.

לאחר התעקשות, הצליח אל-מקת וישראל שחררה אותו למג'דל שמס, שם כאמור הוא ממשיך לפעול נגד ישראל ובעד חיזבאללה.

ניהאל אל-מקת דאיב קאמוב, כך נראה, ממשיכים בדרכו של דסקי. הם מתעקשים כי אין ברצונם להשתחרר לסוריה, כי אם לכפריהם שברמת הגולן.

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 37 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד