בע"ה י"ט אייר תשפ"ב
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

השר לבטחון הפנים נענה לדרישות הווקף בהר הבית

שר הבט"פ והמשטרה מסכימים לדרישת הירדנים והוואקף להגדיל את מספר אנשי הווקף בהר הבית. בן גביר: "הגדלת אנשי הוואקף בהר הבית היא פרס לטרור"

  • שלום פרידמן
  • ט' אייר תשפ"ב - 09:47 10/05/2022
גודל: א א א
בכירי הווקף עם המחבל פאדי אבו שחידם  (צילום מסך - דף הפייסבוק של הוואקף)
בכירי הווקף עם המחבל פאדי אבו שחידם (צילום מסך - דף הפייסבוק של הוואקף)

השר לבטחון הפנים עומר בר לב, והמשטרה החליטו להענות לדרישת מלך ירדן והווקף ולהגדיל ב-50 איש את מספר אנשי הוואקף בהר הבית.

על פי הפירסום אמש בחדשות כאן 11, השר בר לב התנה את הגדלת אנשי הוואקף בהוצאה של מספר אנשי ווקף המזוהים עם ארגון הטרור חמאס.

הסכמת שר הבט"פ והמשטרה להגדלת אנשי הווקף מגיעה מספר שעות לאחר שחבר הכנסת מאזן גנאים הודיע כי בכוונתו להמליץ לחבריו מסיעת רע"מ לפרוש מהקואליציה בגלל דחיית דרישות המפלגה בנוגע לניהול הר הבית.

תגובה לפירסום אמר חבר הכנסת איתמר בן גביר כי "הגדלת אנשי הוואקף בהר הבית היא פרס לטרור וניצחון גדול לאלה שפועלים נגד מדינת ישראל. אנשי הוואקף מסיתים ומעודדים את המהומות בהר הבית ובמקום להעניש אותם ולהוציא את כולם מההר, בר לב מחזק אותם. השר לבטחון פנים מוכר את מדינת ישראל, ובנט ולפיד מאשרים לו את המדיניות ההזויה הזאת".

הפרשן לענייני ערבים, יוני בן מנחם, כתב אמש בחשבון הטוויטר שלו כי ההסכמה להגדלת אנשי הווקף מהווה פגיעה בריבונות ישראל בהר הבית, "ממשלת בנט ממשיכה בטעויות הפוגעות בריבונותה בהר הבית", תקף בן מנחם, והוסיף וטען כי "הווקף הוא גורם עוין לישראל, חלק ממנו נאמן לחמאס, ושומרי הווקף סייעו למתפרעים במהלך חודש רמדאן".

הבוקר נמסר מלשכת ראש הממשלה נתפלי בנט כי "מדובר על אירוע מלפני כחודש וחצי. אכן, לפני כחודש וחצי נתקבלה פנייה ירדנית להגדלת תקני הווקף בהר הבית ב-50 תקנים, אך ישראל לא מצאה לנכון להיענות לבקשה". על פי ההודעה "סולקו מההר 6 שומרי ווקף תומכי חמאס, ואוישו 12 אנשי ווקף חדשים במסגרת התקנים הקיימים, ללא הגדלת תקנים. כל ההחלטות בהר הבית יתקבלו על ידי ממשלת ישראל מתוך שיקולי ריבונות, חופש דת וביטחון, ולא מתוך לחצים של גורמים זרים או גורמים פוליטיים", לשון ההודעה.

הפגישות עם ירדן

נזכיר כי בשבועות האחרונים התקיימו מגעים בין הממלכה הירדנית לבין ישראל אשר עסקו בוויתורים שונים מצד ישראל והעברת סמכויות נוספות לוואקף הירדני בהר הבית.

לקבלת עדכונים מהקול היהודי בווצאפ >> | הירשמו לניוזלטר שלנו >> | ​הורד את האפליקציה של הקול היהודי >>

על פי פירסום של העיתונאי ברק רביד באתר "וואלה", ישראל וירדן צפויות לכנס וועדה משותפת שתדון בתיאום בין המדינות על ענייני ירושלים והר הבית.

הדיווח על הוועידה הגיע בהמשך למסמך שהעבירה ירדן מטעם מנהלת הוואקף הירדנית לארה"ב, ובו שורת דרישות מרחיקות לכת לגבי מה שהם מכנים שמירת הסטטוס קוו ההיסטורי בהר הבית.

בחדשות 12 דווח כי בין שאר הדרישות, מנהלת הוואקף הירדנית דורשת להעביר אליה את כל הסמכויות לניהול ההר, כולל הסמכויות הבטחוניות, וכניסת מבקרים ומתפללים שאינם מוסלמים.

הירדנים דורשים לתת להם את הסמכות הבלעדית לאשר או לא לאשר ביקור של לא מוסלמים בהר, ובנוסף, לפני כל ביקור כזה יצטרכו המבקרים להגיש בקשה בכתב למשרדי הוואקף, הקבוצות המבקרות לא יימנו יותר מ-5 אנשים ומסלול הסיור בהר לא יעלה על 150 מטר.

כמו כן, על פי המסמך ישראל לא תוכל להכניס שוטרים חמושים אל ההר, והוואקף כאמור, יהיה אחראי בלעדית לתחום הבטחוני. במקביל לדרישות הללו דורשים בירדן להגדיל באופן משמעותי את מספר אנשי הוואקף בהר הבית.

לאחרונה מספר בכירים מהממשלה נפגשו בירדן עם המלך עבדאללה, וקיים חשש כי מדובר בדיונים על וויתורים של ישראל בהר הבית שיחמירו את חוסר המשילות של ישראל בהר הבית ובירושלים.

לפני שבועיים מנסור עבאס יו"ר סיעת רע"מ, יצא לירדן ונפגש שם עם המלך עבדאללה, ועל פי הדיווחים, השניים דנו בדרישות של ירדן מישראל בנושאי הר הבית.

עוד דווח, כי לאחר חזרתו של מנסור עבאס מירדן נפגש עם שר החוץ יאיר לפיד, וככל הנראה העביר ללפיד את דרישות הממלכה הירדנית.

הטרור והוואקף

לאחרונה תחקיר הקול היהודי חשף, כי הוואקף הירדני הפעיל מתוך הר הבית עמותה של ארגון הטרור חמאס.

בתחקיר נחשף כי יו"ר העמותה ומורשה חתימה בעמותת החמאס הוא בכיר הוואקף, מנהל מסגד אל אקצא, עומר אל-קסוואני, אולם על אף שכנגד שלושה נוספים וכנגד העמותה עצמה הוגש לאחרונה כתב אישום בעבירות טרור אל קיסוואני עצמו לא נעצר.

לא מדובר בקשר היחיד של גורמי הוואקף לטרור.

עומר אל קיסוואני והוואקף נקשרו בתחקיר נוסף של הקול היהודי גם לפאדי אבו שחידם, מחבל ובכיר חמאס בירושלים שרצח בפיגוע ירי בעיר העתיקה את אליהו קיי הי"ד.

בקול היהודי חשפנו כי המחבל אבו שחידם הוביל קורס מטעם הוואקף לצד מרצים מבכירי הוואקף ובהם עזאם אל חטיב ראש הוואקף. הקורס הכשיר מורביטאת – פעילות מוסלמיות קיצוניות, חלקן שומרות וואקף, וזאת למטרות התפרעויות וטרור בהר הבית.

בטקס הסיום של הקורס הצטלם אבו שחידם ולצדו בכירי הוואקף עומר אל קיסוואני מנהל מסגד אל אקצא וכן עזאם אל חטיב מנהל הוואקף.

עוד יש לציין, כי לפני מספר ימים נעצר על פי דיווחים ערבים סגן מנהל הוואקף השייח' נג'אח בכיראת. בכיראת נעצר גם לפני מספר חודשים, לאחר שנחשד כי הוא חבר בארגון הטרור חמאס ופועל מטעמו. בכיראת ידוע מזה שנים כמי שמזוהה עם חמאס, ובנו ישב כ-20 שנה בכלא בגין פיגועי טרור במסגרת חוליית חמאס.

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 48 מהשבוע האחרון