בע"ה י"ז תמוז תשפ"ד
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

מי האויב? - סיכום כהונת האלוף יהודה פוקס

נרצחים, ביום המתנחלים כאויב וחיזוק הרשות הפלסטינית על חשבון חיי היהודים - סיכום כהונת אלוף הקונספציה יהודה פוקס

  • מערכת הקול-היהודי
  • ג' תמוז תשפ"ד - 12:01 09/07/2024
גודל: א א א
פוקס בנאום הפרידה. (דו"צ)
פוקס בנאום הפרידה. (דו"צ)

אתמול (ב') בערב, לאחר שלוש שנים בתפקיד אלוף פיקוד המרכז, נתן יהודה פוקס נאום משתלח בבסיס פיקוד מרכז. במהלך הנאום הסביר האלוף את החשיבות שהוא רואה ברשות הפלסטינית, השתלח במתיישבים והתעלם מההתדרדרות במצב הבטחוני. 

בתקופת כהונתו של פוקס, המצב הבטחוני ביו"ש התדרדר, והגיע לרמה הקשה ביותר מאז מבצע חומת מגן. בתקופת כהונתו של פוקס התרחשו אלפי פיגועים. ספרנו 58 נרצחים בפיגועים ביהודה ושומרון, או בפיגועים שביצעו מחבלים שיצאו מיהודה ושומרון ועוד מאות פצועים.

במקום לטפל בטרור הגובר, פוקס עסק בנאומו ובכוהנתו בדיבורים על החשיבות של חיזוק הרשות הפלסטינית, שלמעשה נחלשה למדי מהמדיניות אותה הוביל פוקס. בזמן שצעדות חמושים הפכו למחזה נפוץ ביו"ש, ומעבדות נפץ מייצרות מטעני ענק מהם נהרגים חיילי צה"ל, האלוף פוקס עסק בעיקר ב"אלימות המתנחלים".

הפקרת השטח לאויב הערבי

ג'נין הפכה בשנים האחרונות לעזה קטנה, ומאז תחילת המלחמה שלושה חיילים נהרגו ממטענים רבי עוצמה באזור צפון השומרון. מדיניות צה"ל בהובלת האלוף פוקס שנועדה לחזק את הרשות הפלסטינית היא שאחראית להתדרדרות הזו.

בספטמבר 2021 למניינם, בימי ממשלת בנט, שר הביטחון הוא בני גנץ, חודשים ספורים לאחר מבצע שומר חומות והפרעות ברחבי הארץ. בצעד חריג הנובע מתפיסות פוליטיות, מתקבלת החלטה דרמטית, להפסיק מפסיק לחמישה חודשים את כניסותיו למ.פ ג'נין. הנימוק: הערכה  שהמהלך יחזק את הרשות הפלסטינית.

חמשת החודשים האלה יהפכו להיות נקודת מפנה קריטית לשנה וחצי שמגיעות לאחריהן ולמעשה משפיעות על המציאות המדינית והביטחונית עד הנקודה הנוכחית.

האיש שקידם וביצע את ההחלטה על הפסקת הכניסה לג'נין הוא אלוף פיקוד המרכז יהודה פוקס.

גם עשרות נרצחים ביהודה ושומרון וברחבי הארץ ממחבלים שיצאו מיהודה ושומרון לא הביאו לשינוי דרסטי במדיניות של פוקס, ומכות קשות הגיעו בזו אחר זו.

למעשה, הרשות הפלסטינית לא נלחמה בטרור במקום צה"ל, הטרור בצפון השומרון החמיר באופן משמעותי, וכרגע נראה שהאזור הולך לקראת פיצוץ.‎

למרות המצב, בפיקוד המרכז לא התכוננו כראוי לתרחיש 'היפוך קנים'. כוחות הביטחון תרגלו תרחיש 7.10 בגזרת הר חברון, ובמסגרת התרגיל התיחסו הכוחות אל הפת"ח והרש"פ כפרטנר שעוזר לשמור על השקט, והקפידו לציין שמעברי הסחורות ימשיכו להיות פתוחים.

חשוב להזכיר: בניגוד לרעיון שחיזוק הרשות יביא להפחתת הטרור, בתחקיר 'מזכירי הפת"ח' הראנו כיצד אנשי הפת"ח מובילים את הטרור ביו"ש, ואנשי הרשות מבצעים פיגועים כנגד ישראל.

מי האויב?

לפני כארבעה חודשים, כשהמלחמה בעיצומה והחשש מתרחיש 'היפוך קנים' ביו"ש נראה ממשי למדי, תרגיל של פיקוד המרכז הציג את המתיישבים כאויב. 

במסגרת התרגיל, שמדמה אירועי חטיפת חיילים, טבח בישובים ופיגועים קשים חלילה, אלוף הפיקוד יהודה פוקס הגיע יחד עם מפקד אוגדת איו"ש החדש תת אלוף יקי דולף, קצין אג"מ פיקוד אל"מ רועי צוויג ובכירים נוספים בפיקוד ובאוגדה לזירה מרכזית של התרגיל בכפר פונדוק שם לפי התרגיל מתיישבים יהודים הציתו רכבים וחטפו ערבי בעקבות רצח תינוקת יהודיה.

הצטרפו לעדכוני הקול היהודי:
בוואטסאפ >>
בטלגרם >>

בנוסף תרגלו הכוחות תרחיש במסגרתו מתישיבים מהישוב חוות גלעד חוטפים, בתור תגובה לפיגוע, ערבי, ומחזיקים אותו כבן ערובה ביושב. על הכוחות המתרגלים הוטלה המשימה להוציא אותו מידי המתנחלים שלבשו ווסטים עליהם כתוב "ביום אויב". למקום הוקפצו בתרגיל כוחות החטיבה היהודית בשב"כ ויחידת דובדבן כדי לטפל במתיישבים שלפי התרגיל נמלטו לישוב רמת גלעד הסמוך.

בקרב חיילים רבים שהשתתפו בתרגיל התעורר זעם רב על כך שרואים בהם, המתיישבים, אויב, ולקול היהודי נודע כי חלק מהקצינים והחיילים נטשו את התרגיל בזעם. גם בקרב הציבור התעורר כעס רב, ובסופו של דבר התנצלו עליו הרמטכ"ל, ראש הממשלה ואלוף הפיקוד.

"לכל הפס"ד יש סיבה מקומית"

במהלך כהונתו של האלוף פוקס ביתו של חייל מילואים נהרס בזמן שהיה בעזה, פועלים ערבים ללא אשרות עבודה הגיעו להרוס בתים של יהודים בחוות יאיר, מסמך של פיקוד מרכז שנחשף על ידי ארגון "תורת לחימה" התייחס ל"אלימות מתיישבים כלפי פלסטינאים", לעומת דרקטיבת אבו מאזן, שמתנגדת לאלימות.

בדיון שהתקיים בין האלוף היוצא יהודה פוקס לבין מפקד ימ"ר ש"י בנוכחות ראש הממשלה ונציגי השב"כ, האשים פוקס את המשטרה שהיא לא עושה מספיק כדי למנוע "אלימות מתנחלים".

למרות שהאיום של פשיטה בסגנון ה-7.10 לא הוסר, הוחלט בפיקוד מרכז לצמצם כוחות מילואים בהגנה המרחבית ביו"ש.

ההברחות מירדן נהיו חמורות יותר מאי פעם, כשמטענים תקניים ורובים עוברים את הגבול כל הזמן, ולמרות זאת פוקס החליט להרחיק את יחידת 'ספר המדבר' שעסקה בהצלחה רבה בסיכול הברחות. נתוני צה"ל מראים כי מאז שעזבה היחידה את גבול ירדן בעקבות לחץ השמאל והחלטת פוקס, כמות תפיסות אמצעי הלחימה בגבול ירדה ביותר מ-50 אחוזים.

"זריעת פחד"

במהלך נאומו, הזהיר פוקס מ"זריעת פחד" בקרב היהודים: "זריעת פחד בקרב אזרחי המדינה בצל אירועי 7 באוקטובר היא טעות מסוכנת. החברה הישראלית והחברה הפלסטינית מעורבות בגזרה, נוסעים ונעים על אותם כבישים, וחיים האחד לצד השני. על אף האתגר העצום בתקופה זו, עלינו למצוא את הדרך הנכונה לקיים בה חיים ולהבטיח אזרחות חפצת חיים".

האם הפחדה שכזו היא שהביאה את שר הביטחון ואלוף הפיקוד להתנכל לפעיל הימין אריאל דנינו?

תגובות לנאומו של פוקס

אליהו ליבמן, אביו של אליקים ליבמן הי״ד, ומי שהיה קב״ט חברון במשך עשרות שנים, אמר הבוקר לשי גולדשטיין וארז תדמור: ״שמרנו את הדברים האלה בבטן הרבה זמן אבל אולי הגיע הזמן להוציא אותם החוצה, כי אף אחד לא יוציא דיבת הארץ ומתיישביה רעה ועוד בזמן מלחמה."

"אני לא נרדם מהחרפה, מה שהוא עשה זה פשע מלחמה. יש אלמנות צה״ל, יש משפחות חללים - ששמעו אותו ונחרדו מהנאום שלו. הוא נלחם שנים בהתיישבות ובדת, הוא תמיד היה מתנשא על ההתיישבות, לא היה לנו אמון בו לאורך שנים כמח״ט הגזרה. כל מה שהוא התעסק בו זה להילחם בהתיישבות היהודית. הוא כל הזמן דיבר על מורו ורבו יאיר גולן, היה מדבר עליו בהערצה״

ח"כ צבי סוכות הגיב: "אלוף הקונספציה הולך הביתה. מי שתולה את הביטחון בחוזקה של הרשות הפלסטינית וחושב שהחשש מ82% תומכי חמאס הוא "זריעת פחד" מיותרת היה אחראי על ביטחון היהודים ביו"ש עד היום. שלום ולא להתראות".

אסתי ושלום יניב, הוריהם של הלל ויגל הי"ד הגיבו לדברי האלוף פוקס: "מצער אותנו מאוד שהאלוף פוקס שתחת פיקודו נרצחו ילדינו בפיגוע טרור רצחני, בוחר להשתלח במעשים שוליים שאינם מייצגים אפילו לא מיעוט מתושבי יו"ש.במקום לקחת אחריות על תקופה מהקשות שהיו ביו"ש תחת פיקודו ולדבר על הטרור שמרים ראש פעם אחר פעם בחר פוקס להתעלם מנושא זה.אין לנו אלא להצטער על דבריו של פוקס ולקוות לימים טובים יותר."

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 5 מהשבוע האחרון