בע"ה ח' סיון תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

חל"פ עציון: "במקרה פינוי, הנהג יעצור את האוטובוס"

במועצה האיזורית גוש עציון זועמים על השימוש שעשתה מערכת הבטחון באוטובוסים של החברה לצורך פינוי יהודים ואומרים "הנהגים לא תיארו לעצמם כי הפעם מדובר בהריסה או פינוי"

  • דוד אור שחר
  • א' סיון תשע"ט - 15:53 04/06/2019
גודל: א א א

לאחר הפרסום בקול היהודי כי אוטובוסים של החברה לפיתוח גוש עציון שימשו את הכוחות שהגיעו לבצע את פינוי הגבעה בשומרון, מבהירים בחל"פ עציון כי על פי נהלי החברה, הנהגים לא ישתתפו בפינויים.

"מדובר בהזמנת עבודה צה"לית - חודשית (הנהג צמוד חודש ליחידה)", נמסר מהחברה לפיתוח גוש עציון בתגובה לפניית הקול היהודי.

בחל"פ עציון מבקשים להסביר את השתלשות האירועים הבוקר שהובילה את נהג החברה להסיע את הכוחות שביצעו את הפינוי. "היום הורידו בשעה 5:00 בבוקר את החיילים בישוב יצהר (כל יום מורידים בישוב אחר) לשם פעילות צבאית שונה כגון עצירת מבוקשים וכד'. כמובן לנהג אין מושג לאיזו משימה הוא מסיע את החיילים בכל פעם. הנהגים לא תיארו לעצמם כי הפעם מדובר בהריסה או פינוי", הבהירו בחברה.

עוד הוסיפו בחל"פ עציון ואמרו לקול היהודי, כי "יש נוהל ברור מאוד בחברה, שכאשר נהג מבין כי הפעילות היא לשם פינוי ישוב, הוא עוצר את הרכב ולא ממשיך. אך לא ניתן לדעת זאת מראש ובמיוחד כשאתה צמוד ליחידה לתקופה".

   | ראש המועצה: "בשום מצב חל"פ לא תשתתף בפינויים ואירועים שכאלה"

כפי שפורסם בקול היהודי מוקדם יותר היום, מאות שוטרי מג"ב הגיעו הבוקר (שלישי) לישוב יצהר בשומרון, ויחד עם כלים כבדים הרסו גבעה חדשה שהוקמה סמוך לישוב. גם הפעם, כמו במספר פינויים נוספים במאחזים בשנים האחרונות השתתפו בהרס אוטובוסים של החברה לפיתוח גוש עציון. 

בפינוי קודם שנערך לפני מספר חודשים בגבעת גאולת ציון בגוש שילה גם השתתפו אוטובוסים של חל"פ גוש עציון בביצוע ההרס. בפעם שקדמה לכך היה זה עם אוטובוס של חל"פ הר חברון, שם אמרו כי לא ידעו על כך וראו זאת בחומרה. בחברה לפיתוח ובמועצה האיזורית גוש עציון מסרו לקול היהודי גם לאחר הפינוי הקודם, כי לא ידעו על מעורבותם בהרס.

ראש המועצה האזורית גוש עציון ויו"ר חל"פ גוש עציון שלמה נאמן אמר לקול היהודי, לאחר ההרס הקודם שנערך בחודש כסלו השנה, כי לא הכיר את האירוע ובעקבותיו הורה שיובהר למשרד הביטחון שלא יוכלו להשתמש באוטובוסים של החל"פ לפינוי יהודים.

"לא הכרנו את האירוע המדובר", אמר נאמן לקול היהודי. "ישנה הנחיה מסודרת שבשום מצב חל"פ לא תשתתף בפינויים ואירועים שכאלה, לא בשטחי גוש עציון ולא מחוצה להם.

במקרה המדובר הייתה הזמנת עבודה של משרד הביטחון (שישנו שיתוף פעולה עימם בשגרה) והפעם חל"פ לא עודכנה לגבי מטרת הסעת החיילים. אחרי שהשתמשו בחל"פ בלא ידיעתנו, הובהר בפעם הנוספת למשרד הביטחון כי לא יוכלו להשתמש בעתיד באוטובוסים שלנו לצורכי פינוי כאלה ואחרים", הוסיף.

עוד בנושא:

תיעוד: שוב החברה לפיתוח הר חברון השתתפה בפינוי

- אוטובוס של חל"פ עציון הסיע את הפועלים הערבים להרס האכזרי במצפה אביחי

- נהג האוטובוס שבור: "איך גרמו לי, איש של ארץ ישראל, דבר כזה"

- ראש מועצת השומרון: "להשתמש באוטובוסים מההתיישבות להריסה זו שערוריה"

- כוחות ההרס הגיעו באוטובוסים של גוש עציון. גולדשטיין: לא ידעתי

- חל"פ שומרון הסיעה שוטרים לאחר הפיגוע- הנהגים "סירבו פקודה"

- הדרדרות נוספת ביחסי האמון בין צה"ל למתיישבים • וידאו

- הצ'ק המפתיע מנהג הטרקטור שנאלץ להשתתף בהרס

- רמת מגרון: אוטובוס של החברה לפיתוח מטה בנימין הסיע את הכוחות למשימת ההרס

   |  שימוש באוטובוסים של החל"פ לפינוי יהודים - לא מקרה יחיד

יש לציין כי בשנים האחרונות התרחשו אירועים דומים. לאחר רצח אביתר בורובסקי הי"ד, שעל שמו נקראה נקודת ההתיישבות אביתר שנהרס הלילה, התבקשו נהגים מחל"פ שומרון, להסיע כוחות מג"ב ומשטרה למשימה של אבטחת ערבים וכוננות בישוב יצהר למניעת פעולות נקם. אלא שאז אחד הנהגים חלה באופן פתאומי ושוחרר מהמשימה, ונהג נוסף תדלק את האוטובוס בדלק במקום בסולר, מה שגרם לעיכוב של כמה שעות.

בעבר עבדו בצה"ל על נהג אוטובוס של חל"פ בנימין, כאשר הסיע שוטרי מג"ב להרס גבעת גל אריה שהוקמה לזכר בני משפחת פוגל באיתמר. הנהג, שלקח את המקרה בצורה קשה, סיפר לקול היהודי כי היה בטוח שהשוטרים הולכים לבצע פעילות בכפר ממנו יצאו הרוצחים, ורק כאשר חזרו לאוטובוס הבין שהם גירשו משפחות יהודיות מבתיהן".

גם בהרס האכזרי וגירוש משפחות מצפה אביחי בקרית ארבע השתתף אוטובוס של חל"פ עציון, שהסיע את הפועלים הערבים, ובהרס בתים במעלה רחבעם השתתפו אוטובוסים של חל"פ שומרון וחל"פ הר חברון, מה שהביא לתגובה נזעמת של ראש מועצת שומרון שאמר כי להשתמש באוטובוסים מההתיישבות להריסה "זו שערורייה".

גם לרמת מגרון הגיעו באחד הפינויים כוחות הרס באוטובוסים של חל"פ מטה בנימין, ובהרס בעלי עין בגוש שילה השתתף אוטובוס של חל"פ גוש עציון.

במקרה נוסף, נהג מחפרון הובא בידי המנהל האזרחי להרוס בית של משפחה ביצהר, למרות שהיה בטוח שהוא נלקח לעבודת הרס לערבים. הנהג סיפר כי איימו עליו שאם לא יבצע את הפעילות יוטלו עליו סנקציות, ולכן הרס את הבית, אך לא השלים את כל ההריסה. בהמשך העביר הנהג את הכסף שהרוויח מעבודת ההרס, לבעל הבית שנהרס.

נהג הטרקטור סיפר לקול היהודי כי מאז האירוע הוא לא עובד עם המינהל האזרחי ומשרד הביטחון. "אמרתי להם, אני לא עובד אתכם כי אתם הורסים למתנחלים שאני מזדהה איתם. הם מנסים מדי פעם לפנות שאני אבוא לעבודות בשבילם אבל אמרתי להם בשום אופן - אם זה נגד המתנחלים אל תסתכלו עלי בכלל".

תגובות (6) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 7 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד