בע"ה ה' תשרי תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

הפקרות בבקעה: 6 כלים חקלאיים נגנבו ב-9 ימים

ערבים הציתו הלילה מתבן במושב דלתון בגליל. בבקעה שוב גניבת טרקטור. מדובר בכלי חקלאי שישי שנגנב בקעה בתוך שבוע וחצי

  • אלחנן גרונר
  • ה' כסלו תשע"ט - 09:31 13/11/2018
גודל: א א א
הצתת מתבן. ארכיון (דוברות כיבוי והצלה מחוז צפון)
הצתת מתבן. ארכיון (דוברות כיבוי והצלה מחוז צפון)

הטרור החקלאי שמבצעים ערבים ברחבי הארץ נמשך, והלילה דווח על הצתה בדלתון וגניבה של טרקטור בבקעה.

הלילה הציתו ערבים מתבן במושב דלתון הסמוך לצפת שבגליל.

מהודעת המשטרה עולה כי סמוך לשעה 05:30 התקבלה הודעה על שריפה של ערמות חציר סמוך לישוב דלתון. שוטרים שהגיעו למקום ופתחו בחקירת הארוע יחד עם חוקר שרפות של מערך הכבאות.

בתוך כך, חוליית גנבי הטרקטורים בבקעת הירדן מכה שוב ושוב ללא הפסקה. לקול היהודי נודע כי הלילה נגנב טרקטור במושב ייטב בדרום בקעת הירדן. אתמול דווח על גניבת מלגזה משטח מגילון בצפון ים המלח.

לקול היהודי דווח כי בשעות אחר הצהריים אותרה המלגזה בעת שהגנבים ניסו להעביר אותה במחסום בקעות.

בנוסף אותרה ביום ראשון פריצה לכרם בקעות הסמוך לכפר גיפטליק וגניבה של חומרי הדברה ממחסן במקום.

עוד בנושא:

מדובר בחולייה מקצועית במיוחד המנטרלת אזעקות וארונות חשמל כולל אזעקות של גדרות הישובים.

הגניבה בייטב מביאה לשיא את המצב בבקעה כאשר שישה כלים חקלאיים שנגנבו בבקעת הירדן בתוך תשעה ימים.

במוצאי השבת שעברה חדרו חוליית הגנבים למושב נעמה וגנבו טרקטור חקלאי. למחרת חדרו למושב תומר שם גנבו טרקטור שנתפס לאחר מרדף, וכן ריינג'ר שלא אותר. 

בליל שבת האחרון עלו הגנבים מדרגה וחדרו לתוך מושב נתיב הגדוד לאחר שנטרלו את הגדר, וגנבו טרקטור חקלאי.

בלילה שבין ראשון לשני נגנבה מלגזה משטח מגילות בצפון ים המלח. היא אותרה אמש במחסום בקעות.

והלילה כאמור גניבה נוספת של טרקטור בייטב.

בקול היהודי סיקרנו בשנה שעברה בהרחבה את גל גניבות הטרקטורים שכלל גניבה של כ-15 טרקטורים בחודשיים עד לתפיסת לפחות חלק מחברי החוליה.

7 טרקטורים מהמושב בשנה

אריה, רבש"ץ מושב נעמה סיפר לקול היהודי כי רק בשנה האחרונה גנבו ערבים 6 טרקטורים מהמושב, וכי האירוע האחרון הוא השביעי.

בקול היהודי סיקרנו בהרחבה את תופעת גניבות הטרקטורים בבבקעה, כאשר בתוך כחדשיים נגנבו אז כ-15 טרקטורים מהישובים.

"לי גנבו לפני כמה חודשים שני טרקטורים. זה עובד לפי העונות. עכשיו נגמרה עונת גניבות התמרים בגדיד אז הם חוזרים לגנוב טרקטורים. תפסו חוליה אחת לפני כמה חודשים אבל צומחת כל פעם חוליה חדשה".

אריה מספר כי הצליח לאתר בכוחות עצמו בתוך כמה שעות לאתר את אחד הטרקטורים שנגנבו לו. הגנבים עלו מהבקעה אל הכפר טייבה שבמזרח בנימין, נתיב בריחות מוכר.

לדבריו החקלאים נדרשים למגן ולמגן, להכניס את הטרקטורים לתוך המושבים ולא להשאירם בשטחים החקלאיים, אך גם זה לא תמיד עוזר. 

בנוסף כפי שדיווחנו בקול היהודי הוקמו קבוצות מתנדבים במספר איזורים ביהודה ושומרון למטרת סיכול גניבות חקלאיות. בבקעת הירדן הצליחו חברי הקבוצה להשיב טרקטור שגנבו ערבים ביום העצמאות משטח של חקלאי מיפית.

ניידת סיור אחת

מהמשטרה נראה כי החקלאים כבר לא מצפים ליותר מדי. תושבי הבקעה משבחים אמנם את פעילות השוטר הקהילתי ניסים ששמו נישא בפיהם של חקלאים ותושבים רבים, אולם מעבר לטענות הכלליות בדבר אזלת יד של הרשויות, הרי שבכל השטח העצום של בקעת הירדן ישנה ניידת משטרה אחת בלבד, מה שמסיר מחלק מהתושבים אפילו את הציפייה שהפשיעה באזור תטופל.

בראיון לקול היהודי לפני מספר חודשים דרש ראש מועצת בקעת הירדן דוד אלחיאני להקים תחנת משטרה בבקעה ולהציב במקום פלוגת מג"ב.

"במרחב של כל בקעת הירדן יש ניידת אחת של סיור ברצועה של 84 קילומטר כפול שניים, בכביש 90 וכביש אלון. מדובר במרחב של 860 אלף דונם. תארו לכם שבמרחב שמקביל לבין גדרה לחדרה, יש ניידת אחת. למרות שיש מתנדבים של המתמיד, בלי נוכחות מאסיבית של כח אדם משטרתי אין מי שימנע את הגניבות", הוא אומר. "בנוסף הגיע הזמן להחזיר את פלוגת המג"ב שהיתה פה בשנות ה-90, הראתה נוכחות בשטחים באזור והתוצאות היו בהתאם".

תושבים מהבקעה הסבירו לקול היהודי כי בגלל אחוז האוכלוסייה הנמוך ביחס לשטח, הוקצו משאבי משטרה כה קטנים לאזור. במעלה אפרים ישנה נקודת משטרה, וניידת תנועה נמצאת באזור בחלק משעות היממה. אלא שמדובר בכוחות השייכים למרחב שומרון, וכך נוצר מצב גאוגרפי בו תחנה הנמצאת בעיר אריאל אחראית על אזור גיאוגרפי מרוחק במיוחד, סמוך ליריחו למשל.

בכדי לסבר את האוזן, במידה ויש אירוע פשיעה בדרום הבקעה, אך ניידת הסיור נמצאת בנקודה הצפונית ביותר, הרי שמדובר בנסיעה של כ-45 דקות בכדי שזו תגיע למקום.

תגובת משטרת ישראל: 

במסגרת המאבק המתמשך בפשיעה החקלאית על כל גווניה, המשטרה פועלת יחד עם כוחות צה"ל כל העת גם ביו"ש ובשטחים החקלאים באזור בקעת הירדן ומגילות, בפעילות בגלויה וסמויה שתכליתה למנוע ולסכל כל ניסיון של גניבת כלים חקלאיים ולעמיד את מבצעי העבירה לדין.

עם קבלת התלונות במשטרה, נפתחה חקירה במטרה לאתר את הכלים הגנובים וללכוד את אותם גנבים.

נציין כי הודות לפעילות אינטנסיבית ושיטתית של משטרת ישראל ומשמר הגבול, בשנים האחרונות קיימת ירידה מתמשכת בתיקי פשיעה חקלאית, זאת לצד עליה משמעותית במספר העצורים והגשת כתבי האישום נגד העבריינים.

לצד פעילות אכיפה ומניעה, כל דיווח על אירוע פשיעה חקלאית מטופל ע״י המשטרה מידית, לרבות תלונות על גנבת רכוש, רכב וכל ציוד חקלאי אחר. משטרת ישראל תמשיך לחקור את המקרים ביסודיות במטרה להגיע לחקר האמת, ובד בבד להיאבק בפשיעה החקלאית ובכל פשיעה אחרת המטרידה את האזרחים והחקלאיים המתגוררים באזור.

תגובות (2) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


2 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 8 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד