בע"ה ט' תמוז תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

פרשת העינויים: הסדר טיעון עם הקטין

הסדר טיעון נחתם עם הקטין שעונה. קשירת קשר לרצח ואירועים נוספים הוסרו מכתב האישום. העונש – עד 5.5 שנות מאסר

  • אלחנן גרונר, הקול היהודי
  • ז' אייר תשע"ט - 12:11 12/05/2019
גודל: א א א
מיצג העינויים שערכו חברי העצורים בפרשת דומא (מטה יהודי לא מענה יהודי)
מיצג העינויים שערכו חברי העצורים בפרשת דומא (מטה יהודי לא מענה יהודי)

קריסה נוספת של כתב אישום חמור בפרשת דומא?

היום (א') נחתם הסדר טיעון עם הקטין א' שעונה בפרשת העינויים והואשם בפרשת דומא בקשירת קשר לביצוע הצתת הבית בכפר ואירועי "תג מחיר נוספים".

על פי ההסדר, הקטין לא יורשע בקשירת קשר לרצח בפרשת דומא, ואירועים נוספים כדוגמת הצתת כנסיית הדורמיציון בירושלים יוסרו גם הם מכתב האישום שהוגש נגדו.

הקטין הודה באישומים שונים הכוללים שלושה אירועי תג מחיר וקשירת קשר להצתה בליל האירוע בדומא, אך כתב האישום המתוקן אינו מזכיר את שמו של עמירם בן אוליאל הנאשם המרכזי בפרשה.

הפרקליטות חזרה בה ממרבית האישומים החמורים בהם הואשם בתחילת התיק. בנוגע לאישום בחברות בארגון טרור הצדדים לא הגיעו להסכמה וניהול המשפט בעניין ימשך.

האירועים בהם הודה הקטין במסגרת הסדר הטיעון הם הצתת רכב בכפר יאסוף, הצתת מחסן בכפר עקרבא וניקוב צמיגי רכבים בבית צפפא בירושלים. כמו כן יודה הקטין בקשירת קשר לביצוע הצתה בלילה שקדם לאירוע בדומא, ובכתב האישום אף צויין במפורש כי התכנון מצד הקטין לא קרם עור וגידים ולא התבצע בפועל.

בנוגע לעונש שתבקש הפרקליטות לגזור על הקטין, הסדר הטיעון העמיד את מתחם הענישה על חמש וחצי שנים ברף העליון, כאשר סנגוריו של הקטין יבקשו להסתפק בתקופה שכבר ישב במאסר – כשלוש שנים. כך יתכן ובתוך מספר חודשים יצא הקטין לחופשי. 

עוד בנושא:

  - בכיר בשב"כ: "ראיתי בחיי מאות הודאות שווא"

  - פרשת העינויים: הקלטות המדובבים בעכו נחשפו

  - דרמה: נפסלו הודאותיו של הקטין צ'

  - "הרגשתי את כל מה ששמעתי על סדום ועמורה"

  - כתב האישום נגד ינון ראובני והקטין צ' - נפל

  - האם עלילת דומא מתפוררת? 

  - דומא: ממצאים רבים בזירה לא תואמים את ההודאה

גורמים משפטיים המקורבים לתיק אמרו שמדובר בקריסת נוספת של התזה אותה בנה השב"כ למה שהתרחש בלילה ההוא בכפר דומא ומי עומד מאחורי האירוע.

גורמים בסביבת הקטין אמרו כי עסקת הטיעון מגיעה לאחר שנים של סבל קשה נפשי ופיזי לאחר העינויים הקשים שעבר בשב"כ, ותנאי מאסר קשים שהביאו את הקטין לצורך בטיפולים.

יש לציין כי חלק ניכר מעסקאות הטיעון בישראל נחתמות בשל אילוצים שונים ולא בהכרח בשל הודאה אמיתית במעשה המיוחס לנאשם.

במקרה זה הדבר חריג עוד יותר, שכן לצד רצונו של הקטין להוכיח את חפותו, היו תנאי המאסר והמעצר הקשים וההשלכות מרחיקות הלכת על משפחת הקטין שנאלצה בשנים האחרונות להשקיע משאבים אדירים בטיפול בתיק המשפטי, העמדת ערבים ומפקחים שיהיו עם הקטין 24 שעות גם לאחר שחרורו למעצר בית. המשפחה מקווה לשקם את חייה לאחר הפגיעה הקשה בידי השב"כ ורדיפת המערכת שאף כללה מעצר בני משפחה שכלל לא היו חשודים בתיק.

צפו: ממצאים רבים לא תואמים לנתוני כתב האישום

עסקת הטיעון המקלה עם א' מגיעה לאחר שלאחרונה זוכו ינון ראובני והקטין צ' מתיקי תג מחיר נוספים בפרשה לאחר שהתברר כי המשטרה הפעילה מדובבים שאיימו בצורה חסרת תקדים על הקטין, תוך עבירות על חוקים רבים.

נזכיר כי בימ"ש המחוזי פסל את הודאותיו של הקטין א' ואת חלק מהודאותיו של בן אוליאל, וזאת לאחר שקבע כי הם הוצאו תוך הפעלת עינויים שכללו אמצעים פיזיים שונים ושלא מרצונם החופשי של הנאשמים.

תגובות (5) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 34 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד