בע"ה י"ב חשון תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

מי יעצור את טרור ההצתות?

במהלך החודשיים האחרונים גרמו הצתות לנזקים של מליוני שקלים לחקלאים, לתושבים ולמערכת הבטחון ביהודה ושומרון רובן נגרמו על ידי ערבים. סקרנו עבורכם את האירועים המשמעותיים

  • דוד אור שחר
  • י"ט תמוז תשע"ט - 12:36 22/07/2019
גודל: א א א
השריפה בשבי שומרון בשבוע שעבר (יחצ)
השריפה בשבי שומרון בשבוע שעבר (יחצ)

בעוד שתושבי היישוב שבי שומרון עדיין עוסקים בלאמוד את הנזקים הכבדים שנחתו על ראשם בשריפה האחרונה, טרם נקבע סופית האם מדובר בהצתה מכוונת.

עם זאת, השריפה שפרצה ביום רביעי האחרון הגיעה מכיוון הכפר דיר שרף הסמוך. נשרפו בה מבני ציבור ובתי עסק של תושבים אשר הנזק הכללי מהם הוא של מיליוני שקלים. נזק שגודע את מטה לחמן של מספר משפחות.

הורידו עכשיו את אפליקציית הקול היהודי לאנדרואיד >>

כך או כך, בין אם מדובר בהצתה ובין אם בשריפה ערבית מבוקרת שיצאה משליטה, טרור ההצתות ביהודה ושומרון אינו פוסח על אף חלקת קרקע.

בשבועות האחרונים השתוללו ביהודה ושומרון סדרת שריפות ענק שרובן ככולן נגרמו מהצתות ערביות. השריפות שפגעו בבסיס צה"ל וביישובים שונים גרמו לנזקים כבדים אך יותר מכך מציגות את האיום בו במחי גפרור גורמים ערביי האיזור לנזקים כבדים העלולים אף לעלות במחיר חיי אדם.

אז נתחיל. ביום שישי לפני כשבוע וחצי לאחר שערבים השליכו מספר בקבוקי תבערה לעבר בסיס צה"ל באיזור הדרומי של קריית ארבע עלה באש שטח הבסיס. האש החלה בשדה קוצים הנמצא בסמוך ובמהירות התפשטה לכיוון מבנים בבסיס.

בשריפה עלו באש אנטנת תקשורת, ציוד רובוטי משוכלל ורגיש מאוד, מספר מבנים ובית הכנסת של הבסיס. ספרי התורה פונו על ידי צוות הבטחון של קריית ארבע. באירוע זה לא דווח על עצורים בחשד לביצוע ההצתה.

יומיים קודם לכן, ביום רביעי ז' בתמוז השליכו ערבים מהכפר א-ראם מספר בקבוקי תבערה לעבר בסיס מג"ב בעטרות. שריפה התלקחה במקום במהירות וגרמה לנזק בהיקף רחב. מכוניות שחנו במגרש החניה של הבסיס נשרפו כליל וכן מספר אופנועים.  

איתמר כהן, בעל חווה בגבעות היישוב איתמר יאלץ להתמודד עוד חודשים ארוכים עם השריפות הגדולות שהיכו בו לפני כחודש וחצי. ערבים מהאיזור הציתו את שטחי המרעה של כהן וכן שדות חיטה גדולים אותם הוא מגדל.  במשך שעות ארוכות שנמשכו אל תוך הלילה נלחמו לוחמי האש בסיוע מאות מתנדבים מהאיזור להציל משהו מהשטחים שעלו באש אך ללא הצלחה יתירה.

יממה לאחר מכן שוב התחדשה האש וכילתה שטחים נוספים. בסופו של יום הנזק אותו ספגו בעלי החווה התקרב למליון שקלים אותם הם ניסו להשיג באמצעות פרוייקט לגיוס המונים.עוד בנושא:

הכנסת ההליום אושרה - גל שריפות בעוטף עזה

התלונה שהגיש האב נסגרה - הבן הושעה בחשד שהצית

"מי שהקים יחידה לטיפול 'בטרור יהודי' יטפל בטרור ההצתות"

נמשיך אחורה. מספר שבועות קודם לכן הציתו ערבים שריפה גדולה במטע תפוחים השייך לתושב גבעת רונן. האש כילתה עצים רבים במטע המטופח וגרמה נזק לציוד השקייה יקר. במקרה זה דווקא נעצר חשוד. בנו של בעל המטע המשרת ביחידה קרבית בצה"ל נעצר בחשד שהצית שטח חקלאי של ערבים מהאיזור זאת על פי תיעוד קטוע שפרסם ארגון השמאל בצלם. לאחר חקירה שוחרר הבן אך הושעה מיחידתו.

שריפה נוספת שהציתו ערבים סמוך ליישוב טלמון שבבנימין תועדה על ידי צלם של ארגון עין לציון. המצית, ערבי תושב האיזור תועד כיצד הוא מצית את האש בפנים גלויות. התמונה הועברה למשטרה אך עם זאת, לא דווח על מעצרו.

גם בכרמי צור שרפו ערבים שטחים הסמוכים ליישוב והאש שהתפשטה סיכנה משמעותית את בתי התושבים. בשנה שעברה נשרפו מספר בתים בכרמי צור כתוצאה מבקבוקי תבערה שהשליכו ערבים לעבר גדר היישוב.

ביער ראש צורים, אף הוא בגוש עציון דווח מספר פעמים לאחרונה על שריפות שהציתו ערביי הכפר נחלין הסמוך.

לכל זה מצטרפות כמובן השריפות הבלתי פוסקות בעוטף עזה הנגרמות מבלוני התבערה.

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 0 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד